Starcraft 2 : Kampania Wings of Liberty
Misja 9: Wykopalisko (The Dig)

Zadanie główne: Zdobądź wiertło laserowe i zniszcz wrota świątyni Xel’Naga
Zadanie dodatkowe: Znajdź 3 relikty Protossów
Trudność: 5/10

 

W kolejnej misji znów czeka nas starcie z Tal’darimami, jest to najtrudniejszy poziom z dotychczasowych (ale trudnym bym go nie nazwał). Poznajemy nową jednostkę – Czołg Oblężniczy. Jego działanie jest identyczne, jak w pierwszej części Starcrafta. Na początku do dyspozycji mamy tylko skromny oddział piechoty. Musimy kierować się nim jedyną ścieżką – w stronę wiertła laserowego. Po drodze czeka nas kilka starć z wrogiem. Pierwsza bitwa będzie krwawa, ale po niej otrzymamy 2 gratisowe Czołgi, które świetnie oczyszczą teren z bezpiecznej odległości.

Po chwili dotrzemy do wiertła laserowego, obok którego leży opuszczona baza, która od tej chwili stanie się naszą „stolicą”. Odkryje nam się też duży kawał mapy. Protossi mają gigantyczną bazę na północy mapy, oraz drugą, mniejszą – na wschodzie. Na szczęście nie musimy ich rozwalać, choć to bardzo ciekawa i pouczająca robota (musimy ją wykonać, aby zdobyć osiągnięcie nr3). Wiertło laserowe będzie automatycznie atakowało wrota świątyni. Teraz musimy zadbać o obronę bazy (bunkry i czołgi), gdyż wróg będzie nas dosyć ostro atakował. Przy obu wyjściach z bazy stawiamy zatem 3 czołgi oraz 2 bunkry (wypełnione marines) – to powinno wystarczyć do obrony przed słabszymi jednostkami wroga (na poziomie trudnym). Niestety wróg wyposażony jest w Kolosów i Archontów – mają oni piekielnie silny pancerz plazmowy, dlatego należy ich rozwalać priorytetowo (jak podejdą do czołgów to kaplica). W obronie od tej chwili pomoże nam możliwość ręcznego sterowania wiertłem laserowym. Koniecznie podporządkowujemy wiertło pod jakiś klawisz (komenda z ctrl) i rozwalamy laserem każdego możliwego Archonta i Kolosa (najlepiej z komendą shift – robiąc „kolejkę” celów dla wiertła). Ze słabszymi jednostkami poradzą sobie bunkry i czołgi. Nie zaszkodzi dobudować kilku wieżyczek przeciwlotniczych, gdyż wróg co jakiś czas spróbuje zrobić nam w bazie desant transportowcami.

Jeżeli brakuje nam surowców (choć to raczej niemożliwe) – możemy zacząć eksploatować złoża przy południowo-wschodnim wyjściu z bazy. Należy wtedy ustawić kilka (4<) czołgów na skałach, aby na bieżąco rozwalać wszystko, co będzie próbowało podejść.

Po jakimś czasie pojawi nam się dodatkowa misja, którą koniecznie wykonujemy (3 punkty badań nad Protossami piechotą nie chodzą). Tak jak w poprzednim poziomie – należy zebrać 3 relikty Protossów, ich lokalizacja będzie odsłonięta. Tutaj relikty jednak są dodatkowo chronione przez pancerz świątyni, ale od czego jest wiertło laserowe? Musimy jednak wcześniej podejść jakąś jednostką, aby odsłonić „mgłę wojny” dla wiertła oraz zebrać relikt. Wieżyczki obronne przy reliktach też polecam rozwalić wiertłem – należy podejść jakąś jednostką na odpowiednią odległość (nie za blisko, żeby nie zaczął się ostrzał, ale nie za daleko, żeby wiertło „widziało” wieżyczkę).

Po zebraniu wszystkich 3 reliktów wystarczy bronić bazy i czekać, aż wiertło zniszczy wrota świątyni. Ataki wroga będą z czasem coraz groźniejsze, więc nadmiar surowców na bieżąco przetapiamy na kolejne bunkry, czołgi i wojsko. Po zniszczeniu bramy kończymy poziom.

(kliknij, aby powiększyć)

 


 

Osiągnięcia:

1. Wykopalisko (15 pkt.) – Wykonaj wszystkie zadania w misji „Wykopalisko”.

2. Wiertłem po łapkach (10 pkt.) – Zabij 20 jednostek wiertłem laserowym w misji „Wykopalisko” na poziomie normalnym.

3. Jupikajej (10 pkt.) – Zniszcz 50 budynków Protossów w misji „Wykopalisko” na poziomie trudnym.

 Kampania Wings of Liberty (Terranie):

1 – Dzień wyzwolenia
2 – Wyjęci spod prawa
3 – Godzina zero
4 – Ewakuacja
5 – Epidemia
6 – Wpadamy i zabieramy
7 – Diabelskie igraszki
8 – Witamy w dżungli
9 – Wykopalisko
10a – Bezpieczne Haven
10b – Upadek Haven
11 – Napad Stulecia
12 – Czynnik Moebiusa
13 – Cios w plecy
14a – Ucieczka
14b – Egzorcystka
15 – Supernowa
16 – Narzędzie zniszczenia
17 – Paszcza otchłani
18 – Medialna ofensywa
19 – Droga do prawdy
20 – Szepty zagłady
21 – Straszliwy czyn
22 – Echa przyszłości
23 – W nieskończonej ciemności
24 – Bramy Piekieł
25a – W Paszczy Bestii
25b – Rozdarte Niebiosa
26 – Ostateczna Rozgrywka
Punkty badań nad Zergami
Punkty badań nad Protossami
Ciekawostki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top