Poradnik do Transport Tycoon i OpenTTD

Transport Tycoon

Transport Tycoon, Transport Tycoon Deluxe i OpenTTD to gry polegające na budowie własnej sieci transportowej. Możemy budować samochody, samoloty, statki i pociągi, które przewożąc ładunek zarabiają pieniądze dla naszej firmy.

Pierwsza odsłona Transport Tycoon miała miejsce już w 1994 roku, z miejsca stając się kultową grą dla wielu osób. Rok później ukazała się odsłona Transport Tycoon Deluxe, która miała poprawioną grafikę i dodane 3 nowe scenerie (pustynna, zimowa i zabawkowa). W 2004 roku pojawiła się gra Chris Sawyer’s Locomotion, z wieloma nowymi możliwościami, lecz oparta na silniku Rollercoaster Tycoon 2.

Niemniej jednak w czasach dzisiejszych najpopularniejszą odmianą Transport Tycoona jest open-source’owy projekt OpenTTD, i to na jego podstawie opracowano niniejszy poradnik.

Instalacja OpenTTD

Instalacja OpenTTD składa się z 2 etapów. Pierwszym z nich jest ściągnięcie i zainstalowanie Transport Tycoon, a drugim te same czynności związane z OpenTTD 🙂 Wersję OpenTTD polecam ściągać nie najnowszą, lecz ostatnią stabilną (stable). Oprócz lepszego działania, znajdziemy w niej dużo więcej aktywnych serwerów multiplayer.

Do gry możemy ściągać również dodatki i grafiki. W internecie krąży ich mnóstwo, mogą być to np. tramwaje, nowe pociągi, drzewka, domki.

Transport Tycoon Lotnisko

 Poradnik podzielony jest na 9 rozdziałów tematycznych:

 • Wprowadzenie, instalacja i komentarze
 • Menu i opcje gry
 • Mapa, zasoby, fabryki i miasta
 • Pojazdy
 • Budowanie dworców i dróg
 • Budowanie Torów Kolejowych
 • Ai i gra multiplayer
 • Ciekawostki i triki
 • Galeria
 • 19 thoughts on “Transport Tycoon i OpenTTD – poradnik do gry”

  1. Transport to najlepsza gra wszech czasów. To moja pierwsza w życiu gra na PC i pierwsza, która mi się nie znudziła (druga i ostatnia to MaxDila)

   Miałem szczęście grać w pierwszą odsłone „Transport Tycoon”, później w TTD no i teraz w Opena.

   1. Gra jest z lekka upierdliwa ze względu na starzenie się pojazdów, które trzeba odnawiać co powoduje spore zamieszanie. W końcu człowiek traci rachunek i zaczyna się irytować. Im bardziej rozbudowana gra tym większy haos.

    od admin: Możesz to przecież wyłączyć w „opcjach zaawansowanych” OpenTTD (tak, żeby pojazdy się nigdy nie psuły i nigdy nie było trzeba ich wymieniać, ewentualnie można jeszcze wyłączyć powiadomienia o wieku pojazdów, żeby dupy nie zawracały).
    Oczywiście trzeba będzie zagrać od nowa, bo nie da się zmieniać zasad w trakcie gry.

  2. Czy to jak daleko wożę towary ma wpływ na wygrodzenie? W sensie czy im dalej jest odbiorca tym więcej kasy się dostaje?

   od Admin: Oczywiście że tak. Najbardziej opłaca się wozić na duże odległości i w miarę szybko. Na wycenę transportu wpływ mają dwie rzeczy: odległość (im większa tym lepiej) oraz czas dostawy (im krócej tym lepiej).

  3. Czy ktoś może podpowiedzieć jak zwiększyć wydobycie w fabrykach?
   Opcja danie łapówek aby ocena firmy wzrosła w danym mieście nie daje za wiele… To samo kampania reklamowa. A może mam jakiś błąd…? Z góry dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam.

   od Admin: Fabryki produkują tyle, ile dowiezie im się żywca/zboża i stali. Jeśli chodzi Ci ogólnie o kopalnie itp. to nie da się zwiększyć, jedynie dobra obsługa zakładu może wpłynąć na rozwój produkcji. Na upartego możemy kupić kilka takich samych zakładów obok siebie i obsługiwać jednym dworcem 🙂

  4. witam, mam pytanko; jak i czy można wyłączyć „gazetkę” – powiadomienia, które wyskakują od spodu gry. Trochę mnie to denerwuję bo tych powiadomień jest sporo, dzięki z góry za pomoc

   od Admin: Da się, jest całe menu do tego przeznaczone gdzie wybieramy które mają był pełne (gazetka), sumaryczne (napis na dolnej belce) i wyłączone. Zresztą… dział menu/opcje – nr 25 🙂

  5. Witam
   proszę o pomoc. gra informuje mnie że są dostępne elektrowozy ale nie mam ich w wykazie pojazdów do kupienia. Nie wiem również jak przebudować torowisko konwencjonalne na trakcję elektryczną. Jak ktoś wie jak tą „żabę” zjeść niech pomoże biednemu.
   pozdrawiam i z góry dzięki

   od Admin: A w wykazie wszystkich lokomotyw masz elektrowozy? Jak nie, to pewnie brak plików graficznych, ale to mało prawdopodobne.
   Do elektrowozów musi być specjalna zajezdnia i tory. Musisz przytrzymać LPM na tej ikonce u góry ekranu, by rozwinąć menu, wtedy zmienić na elektryczne (lub jednoszynowe lub MagLev) i wtedy powinno być git. Jak dalej nie umiesz to napisz maila. pzdr

  6. Proszę o pomoc- jak chce wybudować dworzec bądź zamienić małe lotnisko na duże wyświetla mi sie komunikat ” Can’t build railroad station here, Slont fod local authority refuses to allow this”
   co robic? 😛

   od Admin: Masz zbyt słabą opinię w najbliższym mieście- pewnie wyciąłeś im drzewa, robiłeś wielkie prace ziemne, albo ewentualnie ludzie w tym mieście muszą czekać pół dnia na autobus lub pociąg. Aby to zmienić musisz polepszyć swoje udziały wśród władz tego miasta- sadzenie drzewek i dawanie łapówek, a także dobra obsługa istniejących stacji w tym mieście.

  7. Witam, mam OpenTTD 1.4 i mam pytanie jak zrobić, żeby dodatki były w symulacji? oraz jak zrobić takie tory inne niż te zwykłe i/lub tramwaje (tory tramwajowe)

   Liczę na szybką odpowiedź.

   od Admin: Najpierw musisz pobrać odpowiednie pliki – menu główne -> Sprawdź Dodatki Online. Tory tramwajowe buduje się przytrzymując LPM na budowie dróg i wybierając tramwaje (muszą być ściągnięte, żeby tam był wybór). Tory kolejowe zmienia się przytrzymując LPM na budowie kolei (musi być odpowiedni rok, np. 1990, bo we wczesnych latach są tylko podstawowe tory)

   Tramwaje już pobrałem tylko pytanie jak zrobić, żeby było w symulacji??

   odpowiedź:
   1. Menu Główne – Sprawdź Dodatki Online, w okienku filtru wpisz 'tram’ i pobierz które chcesz (albo wszystkie)
   2. Menu Główne – Ustawienia NewGRF- tam wybierz dodatki z tramwajami, które pobrałeś i zainstaluj (dodaj i zapisz)
   3. Włącz grę , przytrzymaj LPM na budowie dróg i zmień na torowisko tramwajowe.

  8. Poczytałem trochę tego poradnika i zdziwiła mnie jedna rzecz, a mianowicie:
   – po co bawić się w mijanki i parę pociągów na trasie? Nie prościej połączyć pkt A z pkt B prostym torem? Nierówności wyrównać porobić tunele, mosty itp.
   Po torze jeździ tylko 1 pociąg z ok 20szt wagonów, przykładowo w roku 2130 pociąg węgla jadący przez cała mapę daje ok 10mln zł.
   P.s
   Od roku 2009 do 2140 zarobiłem 19mld 500mln zł 🙂
   P.s #2
   Jak skutecznie zwiększyć wydobycie? U mnie max kopalnia węgla to 1080t, złota ok 550t, farma wszystkiego po 720szt/ton, ropa 400k l, a największy las 987t.

   od Admin: Jak masz jeden pociąg, który jedzie przez cała mapę, to zanim obróci w obie strony, to współczynnik załadunku na dworcu spadnie mu do mniej, niż 20%, a towarów na dworcu w końcu przestanie przybywać. Czyli gdybyś przerobił trasę na dwutorową, to mógłbyś tam puścić z 5 takich samych pociągów (zysk x5).
   Mijanki robi się, gdy nie mamy kasy na dwutorową linię (czyli na samym początku gry), potem w miarę możliwości robimy dwutor i można przewozić nieograniczoną liczbę zasobów na dowolne dystanse, z „niezrównanym” stopniem obsługi dworca. Nie mamy wpływu na wydobycie przemysłowe, dobra obsługa dworców zwiększa szanse na podniesienie wydobycia (ale to też zależy od szczęścia i opcji ekonomicznych – czy łagodnie 12% czy też ostro 50% w obie strony, to jest element losowy). Jak chcesz mieć stały przyrost ładunku na danej trasie, to lepiej wozić pasażerów, bo miasta zawsze się z czasem rozrosną (można im też pomóc, budując nowe domki).

  9. Mam OpenTTD.
   wybudowałem nową linię ale gdy pociąg przyjechał na miejsce nie dostawałem pieniędzy (Pole naftowe -> Rafineria)
   Proszę o pomoc ciągle jestem na minusie nie da się grać.

   od Admin: Pociąg pewnie przyjechał pusty, może kupiłeś mu nieodpowiednie wagony (np. na wodę zamiast na ropę), albo dworzec źródłowy/docelowy jest za daleko Pola/Rafinerii.
   Ewentualnie w okolicy dworca docelowego są aż 2 Rafinerie, i wtedy gra lubi zachować się dziwnie.

  10. Pierwszy raz zagrałam w Train Tycoon na symbian w telefonie.. To to samo co TTD, lecz tylko o pociągach.. I było bardzo fajne.. I teraz znalazłam OpenTTD… Gdzie mogę pobrać polską wersję? Znam angielski, ale wolę spróbować po polsku.. 🙂

  11. zrobiłem podczas gry na multi lotnisko i samolot za milion wszystko git ale nieprzynosi on zysku tylko transfer który niedaje mi nawet grosza jak to naprawić ??

   1. Siemka. Najedź kursorem na lotnisko naciśnij lewy przycisk myszy i sprawdź co akceptuje. Jeżeli nic, to proponuję zburzyć lotnisko i zbudować je jako przylegające do stacji kolejowej lub stacji załadunku. Oczywiście najpierw sprawdź jakie te stacje akceptują ładunki w taki sam sposób jak sprawdzałeś lotnisko. Jeżeli pomogłem daj cynk. Pozdrawiam i życzę miłej zabawy, bo gra jest zajefajna.

  12. Taki problem, dostarczamy ropę do portu ale rafineria jej nie odbiera. Buduje stacje przeładunkowe ale to również nie pomaga w przesyłce ropy do rafinerii. Jak to się powinno robić żeby działało?

   od admin: Pewnie coś zwarzywiłeś. Pewnie pojazd jest pusty (albo ma coś innego, np wodę), albo stacja jest za daleko rafinerii.

  13. Jeżeli dostarczasz ropę tankowcami to przy rafinerii zbuduj przystanek towarowy, a następnie połącz go budując port. I jak będziesz kupował tankowiec sprawdź w liście przewozowym jaki rodzaj ładunku przewozi i ewentualnie przebuduj go na ropę w doku. Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania wal śmiało postaram się Ci pomóc. Nara i pozdro.

  14. Siema Ludziska. mam taką oto zagwozdkę. W najnowszej wersji gry 1.9 pojawiają się komunikaty o tym, że lotnisko posiada za krótki pas startowy. Co z tym fantem zrobić?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to Top