Settlers 2

Settlersi – kultowa seria gier typu RTS, która została popularna na całym świecie. Prezentujemy tutaj poradnik do drugiej części gry. Gra Settlers 2 została wydana w 1996 roku, rok później ukazał się dodatek 'Gold’ z nowymi mapami i kampaniami. W 2006 roku Blue Byte wypuściła jubileuszową wersję na 10-lecie, z grafiką opartą na 5 części gry. Niniejszy poradnik opracowany został na podstawie sersji Settlers 2 – Gold Edition, w języku angielskim.

Settlers 2 - Logo

 

Prawa autorskie:

Gra została napisana i wydana pod szyldem grupy BlueByte. Przez dłuższy czas nikt w Polsce nie był zainteresowany jej wydawaniem, więc była ona niejako darmowa i legalna do rozprowadzania. W tym czasie też powstały w internecie liczne strony oferujące dostęp do ściągnięcia pełnej wersji gry w Złotej Edycji. Jakiś czas później prawa do dystrybucji w Polsce uzyskała firma CDProjekt, która to zabroniła rozpowszechniania pliku instalacyjnego. Niemniej jednak – kto szuka ten znajdzie- czy to w internecie, czy w sklepie.

 

Settlers 2 – Instalacja i Uruchamianie na Windows XP, 7, 8.1, 10 i nowszych:

Gra wymaga procesora Pentium 166 MHz oraz 32 MB RAM. Niestety gra jest tak stara, że są problemy by uruchomić ją na Windowsach.

Niekiedy wystarczy ustawienie zgodności pliku s2.exe na system Windows98, innym razem gdy wyskoczy błąd wystarczy kliknąć Ignoruj. Instalując bezpośrednio z oryginalnej płyty też mamy duże szanse, że gra zadziała.

Inne, twarde sposoby na odpalenie Settlersów pod Windows są 2 – uruchamianie spod DOSa lub przez DosBox’a. Gdyby były jakieś problemy z uruchamianiem, proszę ewentualnie opisać problem w komentarzach u dołu strony.

1) Uruchomianie spod DOS, czyli ominięcie systemu Windows. Potrzebujemy bootowalnej dyskietki lub płyty CD (najlepsza jest tu płyta, która po włożeniu odpala Norton Commandera). Po nagraniu z niej DOSa uruchamiamy grę (Norton Commanderem lub po prostu ścieżką folderu). DOS nie rozpoznaje systemu NTFS, więc gdy mamy taki dysk (na 99%), to wypalamy grę na płytce CD i uruchamiamy grę z tej płytki. Niekiedy należy jeszcze uruchomić sterowniki myszy i klawiatury. Gdy gramy bezpośrednio z płyty – wtedy nie możemy na niej zapisywać stanu gry.

2) Uruchamianie przez DosBox. Ściągamy najpierw programik ze strony producenta, lub z jakiegoś innego źródła znalezionego w Google. Po instalacji i uruchomieniu programiku musimy wpisać kilka komend (pogrubione – ważne są też wielkości liter):

mount k c:/s2 – gdzie 'k’ to litera dysku Dosowskiego (używamy takiej litery, która nie jest zajęta przez żaden dysk  w Moim Komputerze) , a c:/s2 to ścieżka do folderu z grą.

k: – przenosimy się na nasz dysk

s2 – czyli nazwa pliku uruchamiającego grę (s2.exe), w tym momencie powinna włączyć się gra. Na pełny ekran zmieniamy kombinacją Alt+Enter.

Gra przez Dosbox jest dogodniejsza, bo nie musimy wychodzić z Windowsa, lecz w dalszych okresach gry (gdy mamy dużo budynków i terenu) staje się mało wydolna i lubi się zaciąć lub zawiesić, więc robimy częste zapisy stanu gry.

Settlers2


 

 

Rozdziały poradnika do Settlers 2:

1. Opis ogólny, instalacja i komentarze – wprowadzenie i instalacja gry oraz komentarze

2. Menu i opcje gry – główne oraz poboczne opcje gry oraz skróty klawiszowe

3. Ścieżki i budynki – spis budynków wraz z instrukcją działania, tworzenie ścieżek i flag

4. Mieszkańcy – opis wszystkich rodzajów mieszkańców państwa, z podziałem na zawód i wykonywaną pracę

5. Zasoby i produkty – spis i sposoby wykorzystania wszystkich rodzajów towarów w Settlers 2

6. Wojsko i walka– tworzenie żołnierzy, walka z wrogiem i wykorzystanie katapult

7. Flota morska – instrukcja tworzenia dużych statków i wysyłania ekspedycji na inne wyspy

8. Taktyka i strategia – opis efektywnych sposobów działania taktycznego

9. Ciekawostki- Lista kilku ciekawostek i trików na temat Settlersów

10. Kampania Rzymska – Opis przejścia kampanii rzymskiej Roman Campaign- 10 poziomów. Każdy poziom jest osobno opisany wraz z mapą, wskazówkami i sposobem przejścia

11. Kampania Światowa – Opis przejścia kampanii światowej World Campaign – 9 poziomów

40 thoughts on “The Settlers 2- poradnik do gry”

 1. Witam, mam problem z instalacją gry Settlers 2 Gold Edition. Mam system, operacyjny Vista i skorzystałem z DOS Box’a 0.72. Wpisuję komendy mount k d:\s2 oraz k: i wszystko tak jak w instrukcji, natomiast potem zamiast „s2” muszę wpisać „setup” lub „install” po czym włącza się okno instalacji. Klikam Instalacja Settlers II pojawia się okienko „Uwaga! Instalacja Settlers II usuwa wcześniej zapisane gry!”. Po kliknięciu O.K. należy wybrać napęd docelowy i mogę wybrać tylko K (reszta nieaktywna). Wybieram więc i muszę podać ścieżkę docelową. Zaproponowane jest K:\bluebyte\settler2
  Znika okienko programu Settlers i powraca ramka DOSBoxa z poleceniem:
  Interner Fehler 1025 !
  Could not create diretory K:\bluebyte\settler2

  Co robić? Jak uruchomić tą grę w tej sytuacji?

  1. Wpisuję komendy mount k d:\s2 oraz k: i wszystko tak jak w instrukcji, natomiast potem zamiast „s2” muszę wpisać „setup” lub „install” po czym włącza się okno instalacji
   —-
   a nie trzeba. Ja też mam vistę, i też używam dosboxa 🙂 Wpisuję sobie F: (wirtualny dysk)

   F: przeskakuje na ten dysk gdzie mam mount
   potem:
   Cd s2 – to katalog na moim wirtualu gdzie mam cała grę i na końcu

   s2.exe

   plik egzekucyjny gry. Grę możesz zainstalować bez dosboxa, normalnie pod Windowsem za pomocą pliku install, natomiast odpalić ja możesz tylko za pomocą dosa.

  2. Dosbox dobrze działa w Vista, nie trzeba w nim wpisywać rozszerzeń plików, starczy samo „s2” , odnosi się to do pliku s2.exe, który odpala grę. pozdro

  3. Do Andrew:
   Nie musisz nic montować. Wystarczy, że przeciągniesz myszką start.bat lub setup.exe z zainstalowanej gry na ikonę DosBoxa i program sam zamontuje.

 2. Witam,mam problem. Mam windows XP no i chciałbym zagrać w 2 osoby w settlers 2 ,mam 2 myszki w tym jedna pod COM1 .jednak jak odpalam grę to po jednej stronie mogę ruszać i jedną i drugą myszką a po drugiej stronie nie chce drgnąć nawet. wiecie może co z tym zrobić ? z góry dziękuje i Pozdrawiam 😉

  1. U mnie działa tak- jedna mysz pod Com1 a druga pod Com2, mapa wtedy przedzielona jest na pół. Jak nie działa to trzeba przez dosbox wgrać sterowniki myszy. Po uruchomieniu spod czystego DOSa tez działa. Myszki USB z tego co wiem słabo sobie z tym radzą.

 3. hej- gra mi się zacina!
  ja mam problem z dalszą grą. w dosboxie wszystko elegancko się włącza, dopiero poźniej pojawiają sie problemy, bo gra bardzo sie ścina, znacie jakieś rozwiązanie?(mam viste)

  od Admin: Z tym chyba nie da się nic zrobić 🙁 Po rozbudowaniu państwa zaczyna ciąć i gra jest bardzo utrudniona. Kiedy gra się spod 'czystego’ DOSa – problem nie występuje.

 4. Witam.

  Mam komputer o bardzo małych możliwościach (lecz zupełnie wystarczających jeśli chodzi o wymagania) co we wszelakich kombinacjach ustawień w dosBoxie nie daje możliwości płynnego uruchomienia w nim tej gry.

  Mój problem polega na tym: kiedy uruchamiam grę pojawia się czarny ekran i mrugające kolorowe paski. Próbowałem wszystkich opcji w Setup.exe, trybów zgodności, plików AUTOEXEC i CONFIG, kombinacji, rozdzielczości i …

  nic. Dalej tylko paski.

  Bardzo lubię tę grę i grałem w nią długo na poprzednim komputerze a teraz kiedy mam tego złoma to by se tak fajnie pograć. 😀

  Jednocześnie proszę o zrozumienie i nie wypisywanie propozycji typu „zainstaluj The Settlers II the anniversary” ponieważ nie chce 😀

  Proszę o pomoc.

  1. Dosbox paradoksalnie też żre procesor, i nie wiem co ci poradzic ani jaki to Windows. Jak to stary złom to pewnie ma system plików FAT32, wtedy wypal grę na płycie i uruchom spod DOSa- wtedy gra działa dużo stabilniej niż na Dosboxie. Jak to NTFS to też można np. zrobić mała partycję FAT na Settlersów i uruchamiać spod DOSa. Trochę roboty ale raz się to robi i potem jest spokój 🙂

  2. Dzięki, mam NTFS, ale mój dysk jest tak mały że partycji praktycznie nie ma po co robić, poza tym nie wiem jak odpalić dosa pod win xp (chyba że chodzi o wiersz polecenia), aha… i nie mam wypalarki xD
   Myślałem raczej o jakichś sterownikach do grafiki 😀
   Ale dziękuje… trudno musze poczekać na lepszego kompa :/

 5. Robię tak jak opisono wszystko jest ok .
  Tylko jak w dosboxie po instalacji piszę komendę start , to pojawia się napis brak dydku w napędzie , mimo tego że w napedzie jest włożony 100% oryginalny dysk .
  Błagam o pomoc 🙁
  Z góry dziękuję Marcin 🙂

 6. Wie ktoś może dlaczego po kilku godzinach gry jak chcę coś zbudować to idą tam murarze, ale już ludziki nie chcą wyjść na drogę ? nie można dostarczyć desek na budowę, jaki jest tego powód ?

  od admin: Zobacz w zamkach i magazynach, czy masz tam „helperów”.

  1. Powodem jest tego nie wydolność emulatora jeżeli jego używasz, po prostu nie wyrabia i gra się gubi…
   Jeżeli odpaliłeś grę po Windą sprawdź ustawienia pamięci XMS i EMS.. ustaw na auto.
   U mnie było to samo ale dopiero na Viscie na XP proff z SP1 chodziło elegancko tylko brak było dźwieku. To był pikuś, a na Viscie już tylko przez DosBoxa i niestety im dłużej grałeś tym coraz gorzej… a szkoda.. pomaga wyłączenie dźwięku, przyspieszenia, opisu stanu budynków itp., ale nie na długo.
   pozdrawiam

   1. zrobiłem tak jak radził Wo0t, wyłączyłem muzykę i dźwięk jednak dalej nic z tego… kapa na maksa, ludziki nie chcą z magazynu lub siedziby wychodzić na drogi i pozamiatane. Chciałem całą tą grę przejść, ale nie da się bo stoję w miejscu. Czy ma sens próbować z innym dos boxem ? albo na innym systemie ? na stacjonarnym mam xp sp3, na laptopie aktualnie Windę 7 ultimate 32bit, 64 zamulało aplikacje pisane na 32bit np. Google earth więc przesiadłem się na 32bit. Macie jakieś pomysły ? chciałbym to przejść całe… Nie mam już tyle czasu na granie jednak do tej gry mam sentyment – grałem z nią pierwszy raz w styczniu ’97 jak miałem 15 lat i 486 DX4, nawet nie pamiętam ile MHz, ale pewnie było grubo hehe, porywające prędkości, 4 MB ramu, dysk 200 MB i te sprawy 🙂 Jak ktoś mógłby mi pomóc to byłbym wdzięczny.

 7. Najlepiej kupić jakąś starą maszynę specjalnie do odpalania staroci. Ja tak zrobiłem, kupiłem lapka za niecałe 300 zyli i nie dość że wszystko chodzi to i od biedy podziałać można.

 8. Jan 3 Sobieski

  No a ja chciałem zagrać w settlersów z moją kobietą, dos box działa, gra się uruchomiła, widzi dwie myszki jedna pod usb podpięta druga pod PS2 ale jak uruchamiam tryb na 2 graczy to obydwie myszki obsługują tylko jedną część podzielonego obrazka tzn. tylko jednego gracza 🙁 Nie mam pomysłu co z tym zrobić 🙁

 9. Sprawa z niemożnością budowy portów jest trudna do rozwiązania, ale da się zrobić. Gorsza jest sprawa z brakiem możliwości budowania statków!

  Mówię oczywiście o tzw. „wolnej rozgrywce”. W kampanii można budować i porty i statki w określonych misjach. Jednak gdy chcemy gramy w tzw „unlimited play” tej możliwości nie ma.

  Po pierwsze – brak map z miejscami do budowy portów. To mozna przeskoczyć – wystarczy ściągnąć odpowiednie mapy z internetu. siedler-welt.de /welten/fr_welt .htm (hafenwelten).

  Po drugie – na ściągniętej mapie, mimo że możemy wybudować port, to nie możemy budowac statków. To podobno też można przeskoczyć – jest odpowiedni soft, niestety na stronie niemieckiej siedler-welt.de /cheats/auswahl /hafenpat.htm i nie mam pojęcia jak go zastosować.
  Może ktoś ze znajomością niemieckiego potrafi?

  od Admin: Dziwne, ja nigdy nie miałem tego problemu. Oczywiście statki buduje się w Stoczni (tam trzeba przełączyć na duże bo domyślnie robią te malutkie łódki) a nie w Porcie. Stocznia, aby mogła budować duże okręty musi być wybudowana zaraz przy morzu (nie musi tak jak port być na polu „z kotwicą”, ale musi leżeć nad samiuśkim morzem). Jak stocznia nie jest nad morzem to jest bezużyteczna, tak jak małe łódki oprócz których nic nie potrafi zrobić 🙂

 10. mam problem z dwoma myszami a nawet z grą problem bo jak odpalam grę na menu jest oprócz karty graficznej bo jest zjechana(kropki na morze i statku). Przez jednego gracza da się grać a dwoma graczami jest lipa bo dwie sterują jednego gracza Sprzęt:intel Core 2Duo CPU 3,25 GB RAM 3.17 GHz karta grafy: ATI Radeon HD 4800 Series:karta dźwieku: nieznana plz odpowiedzi nad myszkami!!

 11. Jak próbuje włączyć grę to mi pokazuje się jakiś komunikat:
  „napotkano niedozwoloną instrukcję”
  Wie ktoś, co z tym zrobić??

 12. VK- Settlers 2.5

  Dla wszystkich mających problemy z uruchomieniem gry pod XP / Win7/8/10 oraz chcących pograć przede wszystkim w stare dobre S2 w normalnej rozdzielczości polecam S2.5 -> siedler25.org/ open fan project, który jest często aktualizowany, dodaje świetny tryb multi z internet lobby i przede wszystkim bez problemu i zwiech chodzi na win7 64 bit obslugujac widesreen.

 13. Mam problem z instalacją gry settlers_2_gold _pl którą ściągnęłam z internetu. Gdy włączam plik mam tam takie pliki:
  START.BAT
  Setup.ini(dokument)
  Setup.exe(aplikacja)
  Settler2.vmc(nie wiem co to chyba obrazek albo dokument)
  S2edit.exe(aplikacja)
  S2.exe(aplikacja)
  Readme.txt(dokument)
  Nosound.bat(nie wiem co to ale jak włączam to pokazuje się… coś czarnego…taki plik na ułamek sekundy i znika)
  Install.scr(to ten sam plik co Settler2.vmc)
  INSTALL.LOG(dokument)
  INFORMACJA.txt(dokument)
  Dos4gw.exe(aplikacja)
  1snap.ico(to ten sam plik co Settler2.vmc)

  Mam ściągnięty DOSBox 0.72

  Gy włączam aplikacje START.BAT to dzieje sie to samo co z Nosound.bat
  Jak włączam Setup.exe coś mi się robi a pużniej włącza się komunikat czy chce zrobić zmiane na tym komputerze (czyli zainstalować gre) na klikam „tak” i ta sama sytuacja włącza sie czarny mały ekranik na ułamek sekundy.
  Kiedy włączam S2edit.exe też coś mi się wczytuję a potem nic się nie dzieje
  Gdy włączam S2.exe wczytuje mi się i pojawia sie czarny ekranik i znika
  jak włączam Dos4gw.exe wczytuje się i ZNOWU czarny ekranik

  Nie wiem co mam robić!!! Mam zainstalowanego tego dosa ale chyba coś pokręcilam albo nie zrobiłam ja juz nie wiem pisz na mój email: MegandKate@wp.pl wiem troche dziwny ale prawdziwy:) i no POMOCY! ta gra strasznie mi sie podoba ale nie umiem zainstalować:(

  od Admin: Tej gry się nie instaluje tylko uruchamia od razu. Zrób to przez Dosbox tak jak jest wyjaśnione w artykule. Gre uruchamia s2.exe

 14. wpisuje tak jak w instrukcji powyzej: mount k c:/s2 i wyskakuje mi cos takiego: drive k is mounted as local directory c:/s2\!!!
  Nie chce mi zmienic sciezki na c:/
  jak rozwiazac ten problem, prosze o odp, pozdr.

  od Admin: Wszystko dobrze. jak wyskoczy to co napisałeś to wpisujesz
  k:
  i potem
  s2

 15. mam wielki problem mam vistę na laptopie HP Pavilion dv6 i symbol \ w dosbox pokazuje ]. Nie wiem co tu zrobic by DOSBOX odzczytywał \. \ jest najważniejszym symbolem w tym programie

  od Admin: Bardzo dziwne. Nie da się wklejać w Dosboxie niestety, więc chyba jedyny sposób to szukanie „\” na chybił trafił, pewnie jest na innym klawiszu.

 16. Bardzo dobry i sensownie napisany poradnik. Aktualnie jest w ósmym rozdziale kampanii oryginalnych osadników. Gierka nie zestarzała się ani o jotę względem zapamiętanego oryginału z roku 1996. Warto również zauważyć, że gierkę można odpalić na Linuxie (u mnie Ubuntu) przy pomocy dosbox-a. Wszystko śmiga, aż miło.

 17. Witam, jak gram w jakąś dużą mapę w S2 lub S2 Gold, to po kilku godzinach gry ludziki przestają mi wyłazić na nowozbudowane drogi. Czasem jest tak, że muszę postawić drogę i czekam po pół godziny, zanim ktoś przyjdzie nosić towar. Nieraz muszę jedną drogę budować kilka razy, dopiero za którymś razem ktoś przyjdzie. Ze ,mną to pół biedy, bo sobie z tym jakoś radzę, ale problem jest wtedy, jak ma tak gracz komputerowy – a zauważyłem, że to występuje u niemal każdego gracza po pewnym czasie. Komputer nie wpadnie na to, żeby drogę skasować i zbudować ponownie, przez co towary mu stoją, robią się zatory i gra traci sens 🙁
  ten problem miałem już w 97 roku na intel 200 MMX, ten problem mam teraz na windowsie 7, więc to nie zależy od sprzętu. Ktoś się z tym spotkał? Wiecie, jak sobie z tym poradzić?

  od Admin: To na pewno nie jest wina sprzętu. Pewnie w zamku skończyli się już pomocnicy do noszenia (helper). Ich tam jest bodajże 500 lub 1000. Spróbuj dobudować kilka Storehousów, w każdym z nich jest bodaj 200 pomocników. Najlepiej zaczynając nową grę na dużej mapie mieć od razu tą sytuację na uwadze i nie stawiać flag gdzie popadnie, np. jak jest samotna ścieżka do rybaka czy kamieniarza to nie robić tam flagi co 2 kratki, bo tylko zmarnujemy pomocnika. Ja robię tak, że dzielę ścieżki na tranzytowe (proste na długie odległości, z osłami i flagami co 2 kratki) oraz ścieżki lokalne (te z budynku do najbliższej drogi tranzytowej) i na tych ścieżkach w ogóle nie musi być flag.
  Wydaje mi się, że nawet jak skasujemy ścieżkę, to ten pomocnik niekiedy zamiast wrócić do zamku to szwenda się po mapie i umiera. Dlatego najlepiej od początku oszczędzać tych pomocników. Co do komputera (AI) to on po prostu jest głupi i nie potrafi rozwijać państwa, dużo w tym zasługi ilości początkowych zasobów (wybierane przed grą)- jak ustawimy na „low” to komputer zatnie się bardzo szybko. Można go podglądnąć i zawsze widać, że brakuje mu czegoś, np. nie ma kamieni i 10 dużych domków zbudowanych do połowy, przez co AI nie ma budowniczych nawet na małe chatki 🙂

 18. witam, czy ktoś wie, czy można w Settlers II ustawić poziom trudności w grze „bez ograniczeń”?
  Jest tam co prawda kilkunastu przeciwników do wyboru ale czy wybór poszczególnych AI przekłada się na poziom trudności?

  od Admin: Nie ma. Komputer zawsze gra tak samo bezsensownie. Nazwa przywódcy i styl budowania (Rzymianie, Murzyni, Japończycy) nie wpływa na jakość gry AI. Można jedynie zmienić zasoby początkowe- jak AI ma ich mało (Low) to skończy się rozbudowywać po 20 minutach gry i będzie czekać na śmierć. Jak będzie miał ich dużo, to proces ten będzie opóźniony.

 19. Poszukajcie programu D-Fend Reloaded. Jest to nakładka graficzna na DOS BOX’a i wszystko można sobie wyklikać. Można nawet podmontować obraz płyty.

 20. Ktoś sięorientuje jak poradzic sobie z problemami z grafiką? system XP. Po włączeniu normalnie w oknie wyskakuje klasyczna wiadomosc o nieposiadaniu com2 , nastepnie ignoruj , wlaczam a tam grafika jakby było mnóstwo więcej kolorów niż normalnie , nic nie widać, help

  od Admin: Uruchom przez Dosbox.

 21. Mam problem ponieważ po kliknięciu (po instalacji) na ikonke settlersów wyskokuje mi małe okienko na sekunde później większe na sekunde a potem się wyłącza. Co zrobic zeby się uruchomiła?

 22. Problem: na 64 bitowym win7 uruchamiam grę przez DOSBoxa – gra działa. Niestety wyłącznie w „okienku”. Przerzucenie na pełny ekran powoduje, że nie działa mysz (ani touchpad, ani myszka z usb).

  Jakieś pomysły?

  od Admin: Ja nie wiem bo mam XP, może poszukaj na forum dosboxa. Albo sposób 1- nagraj grę Pendrive i odpal bez używania Windows.

 23. Witam,
  W którym katalogu i pod jakimi nazwami gra Settlers II Złota Edycja zapisuje rozpoczęte mapy? Przy załadowaniu mapy ma ona soją nawę np. #232:’Zeitlos’ ale nie wiem gdzie są zapisywane dane już zaczętej mapy. Chcę stworzyć mapę z już istniejącymi nacjami, bez możliwości ich zmiany. Mapy powstałe w edytorze załaczonym do gry zapisują się jako pliki .SWD w katalogu WORLDS.

 24. Polecam wszystkim grę „Return to the Roots”.
  Jest to „The Settlers 2” z wieloma udogodnieniami.
  Jest przystosowany do nowszych systemów.

 25. No a ja chciałem zagrać w settlersów , dos box działa, gra się uruchomiła, widzi dwie myszki jedna pod usb podpięta druga pod PS2 ale jak uruchamiam tryb na 2 graczy to obydwie myszki obsługują tylko jedną część podzielonego obrazka tzn. tylko jednego gracza :confused: Co trzeba zrobić

 26. U mnie problem polega na tym, że po wpisaniu tych wszystkich komend wyświetla się w okienku dosboxa napis: K:\bluebyte\set tler2 i u dołu miga kreseczka…Nic więcej się nie dzieje. Jeśli ktoś się spotkał z takim przypadkiem to będę wdzięczny za jakąkolwiek odpowiedź.

  od Admin: A s2 (czyli s2.exe lub s2.bat) włączyłeś? Wpisz „dir”, żeby zobaczyć, czy w ogóle jesteś w poprawnym folderze.

 27. Mozna zamienic wojaka w baraku z silnego na slabszego??

  od Admin: Jak jest tylko jeden to nie – ten pierwszy z lewej zostaje tam aż do potencjalnej śmierci. Kolejnych można wysłać do zamku i w międzyczasie podmienić na słabych.

 28. Czy po spaleniu straznicy itp za każdym razem żołnierz wraca do magazynu lub kwatery głównej ? Zauważyłem, że czasami żołnierze znikają po długiej wędrówce….

  od admin: Na ogół nie wracają, dlatego trzeba budować/zdobywać ich jak najmniej.

 29. Hej, Pojawia mi się
  K:\bluebyte\settler2
  Znika okienko programu Settlers i powraca ramka DOSBoxa z poleceniem:
  Interner Fehler 1025 !
  Could not create diretory K:\bluebyte\settler2

  co dalej? 🙁
  Proszę odpiszcie prostym językiem 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top