Starcraft: Poradnik do Gry

Starcraft

Starcraft to bodajże najpopularniejsza gra na świecie. Jej twórcą jest firma Blizzard. Jest to gra strategiczna czasu rzeczywistego, czyli RTS (Real-time-strategy). Do wyboru w grze mamy 3 osobne rasy- Terran, Zerg i Protoss. Każda z nich jest unikalna, mająca swoje silne i słabe strony. Podstawowa wersja Starcrafta została wydana w 1998 roku, i od tego czasu inspiruje wszystkich twórców gier gatunku RTS. Można wręcz powiedzieć, że każda nowa gra tego typu czerpie ze Starcrafta pełnymi garściami, a jedyną przewagą nowych gier jest lepsza grafika. Kilka miesięcy po wydaniu podstawowej wersji gry, firma Blizzard zdecydowała się wypuścić oficjalny dodatek- Broodwar. Pojawiło się tam kilka nowych jednostek, a niektóre z dotychczasowych zostały zmodyfikowane. Są też nowe mapy. W Starcrafta możemy zagrać na 3 sposoby: mapy pojedyncze, kampanie oraz gra multiplayer. Na serwerach multiplayer codziennie miliony graczy stają w szranki z przeciwnikiem, marząc o ostatecznym zwycięstwie. Gra od 2017 roku dostępna jest całkowicie za darmo – wystarczy zainstalować aplikację BattleNET, gdzie z menu wybieramy Starcrafta, wówczas gra pobierze się na nasz dysk. W tym samym roku Blizzard wydał wersję „Starcraft: Remastered”, która ma dużo lepszą grafikę, niż „klasyczna” wersja gry (prócz wyglądu obie gry niczym się nie różnią).

Niniejszy poradnik pomoże Ci ulepszyć swoje umiejętności gry. Opracowany został na podstawie wersji anglojęzycznej, dlatego też wszystkie jednostki, budynki i inne będą podawane właśnie w tym języku. Istnieją oczywiście spolszczenia, ale nie zrobiły one większej furory wśród graczy. Jeśli ktoś gra w Starcrafta regularnie i od dawna, to nic nowego tutaj nie odkryje. Poradnik przeznaczony jest raczej dla początkujących i średnio-zaawansowanych graczy. Wymagania sprzętowe Starcrafta Broodwar są tak niskie, że w dzisiejszych czasach dosłownie każdy działający komputer będzie potrafił obsłużyć grę. Niniejszy Poradnik składa się łącznie z 22 podstron, z których dowiemy się wszystkiego na temat tej genialnej gry. Dodatkowo każdy ewentualny problem można opisać w komentarzach u dołu strony. Ówczesny konkurent Starcrafta w dominacji na rynku RTS to Command&Conquer: Tiberian Sun. Samo studio Blizzarda w kolejnych latach skoncentrowało się na rozwijaniu obsługi swojego battle.net’u oraz powiązanych z nim gier: Diablo II, World of Warcraft (na bazie Warcrafta 3), a później Diablo3 i Starcrafta2.


Wybierz rozdział poradnika:

 

Strona Główna Poradnika – czyli to, co teraz czytasz 🙂

Podstawy Gry – opis podstaw, czyli surowców, rodzajów ataku, opancerzeń, poruszania się i utrzymania wojsk, umiejętności magicznych i detektorów

Jednostki Wojskowe – Terran | Zerg | Protoss – Opis wszystkich jednostek wojskowych w Starcrafcie, z podziałem na rasę. Każda jednostka jest dokładnie scharakteryzowana, z opisem słabych i mocnych stron w walce.

Budynki – Terran | Zerg | Protoss – Opis wszystkich budynków (struktur) dla danej rasy w Starcrafcie, wraz z możliwościami i wykorzystaniem

Strategie Gry – Garść praktycznych informacji, które możemy (a nawet musimy) wykorzystać w grze jako swoje podstawowe taktyki.

Multiplayer – Opis opcji, połączenia się do serwera, sieci wewnętrznej, Battlenet, oraz innych aspektów gry wieloosobowej (multiplayer) w Starcrafta.

AI (Przeciwnik Komputerowy) – Opis działań, które zwyczajowo przeprowadza przeciwnik komputerowy. Obowiązkowy rozdział dla osób, które mają problemy z pokonaniem komputera.

Ciekawostki, kody i triki – spis wszystkich kodów do Starcraft i Broodwar, a także kilkudziesięciu przydatnych ciekawostek i trików oraz skrótów klawiszowych

Kampanie – Terran | Zerg | Protoss – Opis wszystkich 30 poziomów Kampanii w podstawowej wersji Starcrafta. każdy poziom jest opisany, wraz ze sposobem przejścia i odkrytą mini-mapką.

Kampanie Broodwar – Protoss | Terran | Zerg – Opis wszystkich poziomów kampanii z oficjalnego dodatku Broodwar. Składa się z 27 poziomów, pogrupowanych według 3 ras w Starcrafcie. Kampanie Broodwar są dużo dłuższe i bardziej wymagające, niż w podstawowej wersji gry.

 

 


 

 

Komentarze

tomo 2013-12-13 00:26

Witam serdecznie, chciałem napisać, że poradnik jest świetny. Pierwsza klasa, fakt faktem od zawsze znałem ta grę, ale dopiero od niedawna grywam w nią, jest świetna i straszną frajdę sprawia przełamywanie posterunków wroga. Ale do rzeczy, piszę tutaj, bo mam pewien problem. Gram Terranami i walczę przeciwko nim, tylko zanim ja się choć trochę rozwinę, to oni już zrzucają na mnie bombę atomową. Sam wiem jak jej użyć, ale nie potrafię się przed nią obronić i czy w ogóle da się przed nią obronić? Bo ona sieje zniszczenie w bazie mojej, wchodzą wrogie wojska i pozamiatane. A w poradniku nigdzie nie znalazłem takiej wzmianki (choć może przeoczyłem), czyli jak i czy jest możliwość obronienia się przed bombą zanim ona doleci do bazy? Pozdrowienia…

od Admin: Poczytaj opis Ghosta w dziale Jednostki Terran- umiejętność nr 3, a potem sam poćwicz atak atomowy na wrogu 🙂

anonim- Starcraft 2013-12-13 00:27

Mam małe pytanko – czy tą grę można jeszcze gdzieś kupić? np. Empik, czy też na chwilę obecną można ją tylko ściągnąć z internetu, a jeśli tak to czy byłoby to legalne czy nie? A jeśli tak to czy można to zrobić poza chomikuj.pl
Chciałbym zobaczyć sobie to cudo, nigdy w to nie grałem, moje miasto ominęła popularność tej gry.od Admin: Można kupić np. przez internet. Gra zostanie prekursorem i wzorem na wiki wieków 🙂

Marcin 2014-02-12 21:51

Teraz jest do kupienia w biedronce. Cena 9.99!!!

Bartek 2016-03-13 18:47

Ostatnio kupiłem w media Markt za 12 zł (02.2016 wraz z dodatkiem Blood war)
Szukam C & C red alert lub inny ale nigdzie nie mogę znaleźć. Potrzebuję odpalić na Windows 10 jak ktoś posiada wiedzę to piszcie SMS 694115313 będę wdzięczny. Pzdrod Admin: Jedynka Red Alerta jest do pobrania za darmo w internecie, tam jest programik „RedAlertConfig .exe” który powinien dać radę na Win10, a jak nie to można grę odpalić przez DosBox.

Artur 2014-05-03 15:11

Naprawdę świetna gra, jak i ta wirtyna która w bardzo dużym stopniu mi pomogła! Mam nadzieję, że będziecie dalej ją rozwijać a nie zaprzestawać pracy bo robota znakomita.

Pozdrawiam,
Artur

Anszua 2014-12-22 16:32

Genialny poradnik!
Niczego w nim nie brakuje.
Dziękuję!

Zbieracz kartofli 2015-04-04 20:32

Skąd można pobrać jeszcze starcrafta? W sklepach i nawet na allegro nie ma.
Pamiętam te piękne czasy kiedy razem z kolegami się grało, ale niestety moja płytka z sc jest na tyle porysowana że już nie chce działać.
Czy są jakieś sposoby naprawienia płyty, bądź kupienia lub darmowego pobrania gry?od Admin: Skoro masz zniszczony oryginał, to legalnie możesz pobrać sobie pirata z torrentów.

ciecielinek 2015-04-14 18:47

istnieją co najmniej dwa nieoficjalne dodatki: te dwa które są mi znane to insurrection i stellar force może coś więcej o nich wiesz? A starcraft z dodatkiem bloodwar można kupić na battle.net wersja pudełkowa