Starcraft 2 : Kampania Wings of Liberty
Misja 13: Cios w plecy (Cutthroat)

Zadanie główne: Zbierz 6.000 minerałów, zanim zrobi to Orlan
Zadanie dodatkowe: Znajdź 3 relikty Protossów
Trudność: 4/10

 

Poziom trzynasty nie jest trudny, o ile nie chcemy zrobić trzeciego osiągnięcia. Za zadanie mamy uzbierać 6.000 minerałow, zanim zrobi to nasz rywal – Orlan. Zadanie zleca nam Mira Han – emo/cyborgo/punkówa, szefowa najemników.
Minerały możemy pozyskiwać na 3 sposoby: klasycznie (przez ERK), zbierając pojedyncze paczki złomu na mapie oraz zbierając złom z czterech rozdrabniaczy. Nasz rywal, Orlan jest idiotą, więc nie będzie on w ogóle zbierał złomu, bazując tylko na zbieraniu minerałów przez ERK. Jednakże on ma na początku mnóstwo wojsk i 4 bazy wydobywcze, a my tylko jedną. W drugiej minucie gry otrzymamy kilka Sępów, jest to nowa jednostka, potrafiąca rozstawiać miny pajęcze (każdy sęp ma 3 sztuki). Możemy produkować sępy również w naszych fabrykach. W pierwszej części Starcrafta nazywało się to Vulture, ale zasadnicza różnica jest taka, że tam miny atakowały również nas (trzeba było rozstawić i spierniczać). Tutaj nie musimy się niczego obawiać – rozstawione przez nas miny będą atakowały wyłącznie wroga (innymi słowy: gry komputerowe stają się bardziej dostępne dla coraz głupszych graczy).
Na początku rozpoczynamy wydobycie i zbieramy okoliczny złom, którego nie brakuje wokół naszej bazy. Możemy dorobić 1-2 Sanitariuszki i ruszyć na północną bazę Orlana. Po chwili dostaniemy Sępy, wtedy gra stanie się bardzo prosta. Na mapie występują 4 rozdrabniacze, które co chwilę produkują duże pudło z minerałami (150 sztuk), zaznaczone są one na obrazku poniżej cyfrą 5. Warto tam trzymać jakiegoś żołnierza, który od razu będzie zbierał te paczki (albo przynajmniej minę pajęczą, która odkryje nam teren, gdy rozdrabniacz wyprodukuje nowy pakiet). Oprócz tego na mapie znajdziemy 3 relikty protossów (nr4 na mapce poniżej), które zapewnią nam 3 punkty badań.
Orlan dosyć wolno zbiera minerały (jak pisałem – nie zbiera on złomu z niewiadomych przyczyn), więc nie musimy się stresować. Wystarczy chodzić po mapie oddziałem wojskowym (piechotą lub sępami) i zbierać złom. Każdy sęp ma 3 miny i obowiązkowo rozstawiamy je gdzieś w przejściu, zanim poślemy sępy do walki.
Wygrać możemy na 2 sposoby – zbierając 6.000 minerałów, lub niszcząc wszystkie bazy rywala.
Gdy chcemy zrobić osiągnięcie nr3 (Pasjans) – należy zastosować taktykę „rosnącej armii”, czyli po prostu chodzić po mapie zbierając złom, na okrągło produkując kolejne jednostki. Bazę zabezpieczamy minami, ewentualnie jakimś bunkrem. Jak najszybciej niszczymy 3 małe bazy wroga, aby maksymalnie spowolnić mu wydobycie. Nie dbamy w ogóle o gromadzenie minerałów, tylko wszystko na bieżąco przetapiamy na wojsko. Gdy już uzbieramy silną armię – niszczymy ostatnia bazę wroga, zdobywając trzecie osiągnięcie.

(kliknij, aby powiększyć)


 

Osiągnięcia:

1. Cios w plecy (15 pkt) – Wykonaj wszystkie zadania w misji „Cios w plecy”
2. Saper (10 pkt) – Zabij 25 jednostek przy za pomocą min Sępa w misji „Cios w plecy” na poziomie normalnym
3. Pasjans (10 pkt) – Nie trenuj nowych ERK zanim nie kupisz kontraktu z Han w misji „Cios w plecy” na poziomie trudnym

 


Kampania Wings of Liberty (Terranie):

1 – Dzień wyzwolenia
2 – Wyjęci spod prawa
3 – Godzina zero
4 – Ewakuacja
5 – Epidemia
6 – Wpadamy i zabieramy
7 – Diabelskie igraszki
8 – Witamy w dżungli
9 – Wykopalisko
10a – Bezpieczne Haven
10b – Upadek Haven
11 – Napad Stulecia
12 – Czynnik Moebiusa
13 – Cios w plecy
14a – Ucieczka
14b – Egzorcystka
15 – Supernowa
16 – Narzędzie zniszczenia
17 – Paszcza otchłani
18 – Medialna ofensywa
19 – Droga do prawdy
20 – Szepty zagłady
21 – Straszliwy czyn
22 – Echa przyszłości
23 – W nieskończonej ciemności
24 – Bramy Piekieł
25a – W Paszczy Bestii
25b – Rozdarte Niebiosa
26 – Ostateczna Rozgrywka
Punkty badań nad Zergami
Punkty badań nad Protossami
Ciekawostki

1 thought on “Poziom 13: Cios w plecy- Wings of Liberty Starcraft2 poradnik”

  1. Ciekawe czy zahamowanie wydobycia wrogowi faktycznie coś daje?
    Czy może ma on jakoś inaczej zaprogramowaną ekonomię?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top