Heroes of Might and Magic 3: Restoration of Erathia
Opis kampanii „Odrodzenie Erathii”

Kampania Odrodzenie Erathii

W podstawowej wersji Heroes of Might and Magic 3 mamy do dyspozycji kampanię „Odrodzenie Erathii”. Składa się ona na 6 rozdziałów, co daje łącznie 20 scenariuszy. Początkowo aktywne są 3 pierwsze, po ich przejściu uzyskujemy dostęp do kolejnych.
Dzięki świetnej fabule, rozbudowanym i dopracowanym mapom oraz ciekawym przeciwnikom, uzyskujemy kilkadziesiąt godzin najwyższej klasy rozgrywki. Każdy, który spotyka się z Heroes 3 po raz pierwszy powinien zacząć od przejścia tej kampanii. Poniżej lista rozdziałów, każdy z nich jest dokładnie opisany i zawiera solucję, poradnik i zdjęcie odkrytej mapy. Pod opisami znajdziemy komentarze, w których można spytać o rozwiązanie problemu związanego z danym poziomem.

 

Kampanie w Heroes 3 – Odrodzenie Erathii:

1. Niech żyje Królowa

Niech Żyje Królowa

Pierwszy rozdział „Niech żyje Królowa” jest dość łatwy, składa się z 3 poziomów. Przeznaczony on jest jako samouczek dla nowych graczy i trening dla starych wyjadaczy. Grać będziemy wyłącznie przy pomocy wojsk zamku typu Castle. Kliknij na zdjęcie aby zobaczyć szerszy opis.

 

2. Podziemia i Diabły

Podziemia i Diabły Odrodzenie Erathii

Druga kampania- „Podziemia i Diabły” jest trochę trudniejsza od pierwszej, składa się z 3 poziomów, zwłaszcza ostatni jest trudny, gdyż goni nas limit czasowy. Wybieramy w nim bohaterów z pierwszego, bądź drugiego poziomu. Grać będziemy głównie przy pomocy „złych” zamków typu Lochy.

 

3. Wojenny Zamęt

Wojenny Zamęt

W trzeciej kampanii „Wojenny Zamęt” największy nacisk położono na walkę wręcz przy pomocy wojsk zamków Cytadela i Twierdza, magia będzie liczyła się mniej. Do przejścia są 3 poziomy, ostatni jest najtrudniejszy i musimy wybrać sobie w nim pozycję startową (podczas, gdy wróg dostaje przeciwną). Po przejściu tej i poprzednich kampanii uzyskujemy dostęp do dwóch kolejnych.

4. Oswobodzenie

Oswobodzenie Odrodzenie Erathii

Czwarta kampania to „Oswobodzenie”. Składa się z 4, luźno ze sobą powiązanych poziomów. W rozgrywce pomagają nam zamki typu Castle i Bastion. Kampania jest dosyć trudna i czasochłonna, mapy są duże a wrogowie silni. Gwarantowana rozrywka na kilkanaście godzin.

 

5. Niech żyje Król

Niech żyje Król Restoration of Erathia

„Niech żyje Król” to przedostatnia kampania odrodzenia Erathii. Będziemy w niej dowodzić armiami martwiaków i nieumarłych, przeciwko siłom dobra z Bastionu i Castle. Potężne armie ciemności nie mogą się już doczekać, aż staniesz na ich czele. Po przejściu ostatniego scenariusza odblokuje nam się finałowa kampania.

 

6. Pieśń dla Ojca

Pieśń dla ojca Restoration of Erathia

Ostatnia kampania to „Pieśń dla Ojca”. Za zadanie mamy przejść 3 poziomy. Głównym utrudnieniem w tej kampani są różne rodzaje zamków, którymi będziemy dowodzili. Wróg w dodatku jest silny i sprytny. Jego armie nieumarłych  będą chciały nas powstrzymać przed ostatecznym zwycięstwem.

 

7. Bonus- Siewca Rozpaczy

Siewca Rozpaczy

W siódmej, bonusowej kampanii mamy zadania związane z Graalem. Są 3 poziomy. W pierwszym musimy Graala wykopać, w drugim przenieść do danego miasta, a w trzecim zbudować Kapitol. Kampania jest bardzo łatwa, niestety rzadko mamy możliwość rekrutacji wojsk.


Inne rozdziały poradnika do HoMM III:
Heroes 3 – Strona Główna Poradnika
Opcje i podstawy gry
Zamki i Miasta
Ekonomia i rozbudowa królestwa
Poruszanie się po mapie
Strategie walki
Bohaterowie i umiejętności
Czary i Magia
Artefakty
Jednostki Neutralne
Mapy (download)
Ciekawostki i Galeria
Idiotyzmy i dziwne zagrania AI
Kampanie – Opis
Restoration of Erathia (Odrodzenie Erathii) – kampanie
Armaggeddon’s Blade (Ostrze Armagedonu) – kampanie
Shadow of Death (Cień Śmierci) – kampanie
Heroes Chronicles (Kroniki)- kampanie
Dodatek Horn of the Abyss (Róg Otchłani)

15 thoughts on “Kampanie: Odrodzenie Erathii (Restoration of Erathia)- Heroes 3 poradnik”

 1. mam problem z odpaleniem 2 kampanii, zawiesza się podczas wyboru początkowego bonusu. Czy ktoś wie, jak można to przezwyciężyć? 🙂

  1. co do problemu z odpaleniem tej drugiej kampanii (albo może to był wojenny zamęt…) polecam pobranie takiego małego pliczku heroes33.exe. Gdy odpaliłem grę poprzez niego, nie wywalało mnie już do windowsa przy włączaniu kampanii 🙂 plik wrzucamy do folderu głównego h3. Aha i jak z niego odpalamy gre, to gra nie wyświetla filmów z kolei 😛 ale wystarczyło, że zrobiłem save na samym początku kampanii, a potem wczytywałem go wchodząc już normalnie przez heroes3.exe i tez hulało 🙂

  2. Wiem ze po 3 latach ale moze ktos bedzie mial ten problem znowu. Jesli kampania podziemia i diabły ci sie nie odpala i wyrzuca do windowsa znaczy ze masz stary mediaplayer albo wielordzeniowy procesor ktory nie daje rady z tamtą cutscenką. Trzeba gre uruchomic w trybie zgodnosci z windows 98 i jak na poczatku pojawia sie biale okno z napiesem media player to je zamknac i gra odpala sie juz potem normalnie

 2. ludzie jak wy przechodzicie te kampanie na wyzszym poziomie niz easy :D:D masa…ide probowac jeszcze raz. Ale kurde gram od malego i znam praktycznie wszystkie zasady rozgrywania walk…czego jeszcze nie umiem?….hmm…

  od Admin: Każdą da się przejść na najtrudniejszym poziomie bez większych problemów (może z wyjątkiem 'Tnij i Siecz’ z SoD). Trzeba dużo myśleć i planować strategicznie.

  1. Trudno coś poradzić bo nie wiadomo gdzie tkwi problem 😛 Ale zauważyłem, nawet u graczy, którzy młócą w herosów od bardzo dawna, że za wolno zaczynają rozgrywkę. Za długo zwlekają z podbijaniem kopalń i zdobywaniem artefaktów, a dlaczego? Pierwsze: bo nie chcą za wiele tracić, to jakiś dziwny nawyk, że walki ze strażnikami muszą wyjść „na czysto”. A drugie (w sumie powiązane z pierwszym): że zbyt nisko oceniają swoje szanse w danym starciu. Nie każdy wie, że np jednym maleńkim minotuarem (:p) można często kosić hordy pierwszopoziomych stworzeń, a jak się ma niesamowicie przepotężny czar o mistycznej nazwie „leczenie”, do którego rzucenia potrzeba makabrycznej ilości many to już w ogóle robimy pogrom 😀 I takim sposobem w kilka dni mamy wszystkie kopalnie w okolicy.
   A jeszcze co do tego pierwszego to w sumie takie poświęcanie jednostek jest też zależne od mapy, na mapie S to może być niebezpieczne, na dużych nie ma co się cackać, nadrobimy to potem jeśli nie będziemy omkli 😛 A jeśli chodzi o kampanie to trudno się na tym przejechać.

   Ogólnie to „Speed is the essence of war.” – Sun Tzu 😉

  2. nawet nie trzeba czaru leczenie, wystarczy namiot medyka.

   Jako bohaterów startowych warto brać właśnie specjalistów w namiocie lub … w jednostkach. Przykładowo:

   Zamek – Rion,bohaterowi e Mocy

   Bastion – Gem,Ivor/inni mocy

   Forteca-specjalisci 2 i 3. poziom, żeby mieć wojsko.

   Najlepiej to jednak widać w Lochach i Cytadeli – Shakti i Bron to wg mnie jedni z najlepszych w grze. Pierwszy często zaczyna majac 3 oddziały po 30 kilka troglów (jak zacznie mając mniej wystarczy do skutku resetować scenariusz w 1. dniu xD) a Bron 15 gnolli i 7 bazyliszków majacych 35 hp i 11 obrony + Płatnerz + Odporność + Namiot Medyka i w walkach z 1 i 2 lvlowymi NPC jesteśmy wygrani.

   Do Majki: napisz konkretnie z którą misją której kampanii masz problem, to szybciej uzyskasz pomoc. Najważniejsza jest startegia mapy, bo w bitwie to cuda się zdarzaja z komputerem.

   Np. jeśli widzimy wroga, który ma chyba lepszą armie od nas możemy czekać aż bedzie chciał oblegać nasz zamek, i expic tak bohatera w obronie zamku)
   __

   Nie bójmy się walczyć z golemami i zombiakami.
   Mając 1 łucznika/jaszczura/goga mozemy przecież pokonać nieskończoność ożywieńców lub kamiennych golemów. Łucznicy maja 4 szybkości, a ożywieńce i k. golemy 3. Trzeba pamiętać jedynie, żeby nie mieć ujemnych morale. Te 2 jednostki nie mają morale, więc bedziemy bezpieczni. Walka trwałaby kilka godzin, zależnie od ilości wrogów. Tą samą taktykę można dobrać do walki ze szkieletami i innymi golemami. Albo do walki 1 tytan vs 1500 zjaw (mimo regeneracji tytan bedzie zabijał zjawy).

   Niestety inne jednostki będą miały morale więc wtedy tej cham….. zagrywki nie polecam :). Gdyby istniała umiejętność AntyDowodzenie zmniejszajaca morale u wroga…. 🙂

   od Admin: Takie bitwy to bułka z masłem. Tur nie będzie więcej niż 40 (więc nie nieskończoność) , bo skończą się strzały (a wóz zostanie rozwalony). Antydowodzenie to posiadanie Smoka Cienia lub czar Przygnębienie. Zresztą myślę, że mało kto ma problemy z pokonaniem Golemów czy Ożywieńców 🙂 Gorzej jak to my mamy te jednostki i musimy rozwalić jakiegoś strzelca…

  3. Wystarczy zagrać kilka razy na najtrudniejszym poziomie (bez zasobów na początku), to każdy na własnej skórze odkryje fakt, że lepiej stracić trochę wojska i zdobyć kopalnię/skarby na rozbudowę zamku, aniżeli czekać nie wiadomo na co…

 3. Mam ten sam problem co wyżej. Ściągnąłem wersję platynową (w trakcie gry jest napisane „Complete”). Przeszedłem wszystkie 3 kampanie RoE oraz AB i kampanie na szaro nie odblokowały się. Te, które przeszedłem nie są odfajkowane (są tylko po przejściu całej kampanii na chwilę).
  Może to wina wersji? Proszę o odpowiedź 😉

  od Admin: Trzeba je przejść za „jednym zamachem”, czyli jak skończysz jedną to grasz kolejną bez wychodzenia z gry. Mam wrażenie, że po przejściu danej kampanii robicie niepotrzebnie „Nowa Gra -> Kampania”, zamiast grać dalej.
  Muszą wszystkie 3 pierwsze być 'odfajkowane’, żeby kolejne 2 się otworzyły.

  1. Już wiem jak to działa i się zawiodłem strasznie. Po skończeniu danej kampanii zapisuje się grę więc przy wyborze następnej należy wczytać tamten zapis i wtedy wszystko jest jak należy tylko, że już przeszedłem prawie wszystkie 12 kampanii jakie są dostępne na kolorowo!

   od Admin: Dokładnie, jak przejdziesz kampanię to wyskakuje ekran z kampaniami, ta którą zrobiłeś powinna mieć „ptaszek” na obrazku w rogu. Wtedy musisz wybrać kolejną (i potem ewentualnie zapisać), w żadnym wypadku nie można wychodzić wtedy i robić nową grę. Innymi słowy, opcję Nowa Gra-> Kampania używamy TYLKO RAZ !
   Jak wszystkie 3 pierwsze są zrobione (mają ptaszki w rogu) to odblokowują się kolejne.
   Po przejściu 6 kampanii (w RoE i SoD) wywala od razu do menu, wtedy trzeba wczytać zapis i dopiero wtedy będzie można wybrać ukrytą kampanię nr7. W AB jest tylko 6 więc nie ma problemu.
   Jak Ci się skrajnie nie chce przechodzić od nowa 3 pierwszych, to użyj do tego kodów. Wprawdzie będziesz miał w końcowej tabeli rangę 'Oszust’, ale to chyba nie jest takie ważne.

  2. Dziękuję Ci bardzo za pomoc, i zrobię tak jak mówisz z tymi kodami, choć może kiedyś się zdobędę na to by przejść wszystkie kampanie na najwyższym poziomie ale i tak jeszcze zostało mi 6 kampanii do przejścia + te 2 dodatkowe, o których wspomniałeś. Dobrze jest mieć świadomość, że po tylu latach od powstania gry nadal są ludzie, którzy się nią fascynują. W sumie dopiero teraz byłem w stanie przejść po raz pierwszy tyle kampanii bo kiedyś byłem łebkiem nie myślącym aż tak jak teraz. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

 4. Mam taki problem.Otóż przeszedłem w RoE 4 pierwsze kampanie:. Niech Żyje Królowa,Podziemia i Diabły,Wojenny Zamęt i Oswobodzenie.Wszystkie zakończone kampanie były oznaczone tzw. ptaszkiem.Zacząłem grać w kampanię nr 5 tj. Niech żyje król. Kampanię ukończyłem i tu się pojawia problem.Po tabeli wyników jak wchodzę w w wybór kolejnej kampanii kampania którą przeszedłem tj. Oswobodzenie nie jest oznaczona „ptaszkiem” tak jakbym jej nigdy nie ukończył(a ukończyłem bo kilkakrotnie sprawdzałem na save). Kampania nr 6: Pieśń dla Ojca nie jest odblokowana(dostepna) bo kampania Oswobodzenie nie jest oznaczona jako zakończona.Co może być tego przyczyną?Pomoc y!!!Co radzicie?

  1. Niestety żeby ci zaliczylo ptaszek musisz grac na save z ukonczenia poprzedniej kampani. Szkoda ale moze istnienia inne sposoby na granie w 6. Może to też byc sprawka bledu w grze. Próbowałeś reinstalu? tylko save zachowaj

 5. Brawo dla admina:D Poziom trudności przedstawione w poradniku się w 95% pokrywają. Przeszedłem cale Heroes 3 poza paroma bonusami i nie radze brac początkującym brac wyzszy poziom niz wieża. Sam zawsze wybierałem królową* ( wyjątek 2 i 3 w Tnij i siecz z AB). (na najwyższym poziomie trudności komputer jest w stanie przewidzieć polożenie Gralla znajac 1 obeliks i tydzien na odkrywanie:p)

  Heroes to gra trudna z pozoru gdyż jest żmudna. Koreańscy weterani nieoficjalnie dorobili sobie nawet scenariusze z poziomem wyższym, niż te co my znamy;p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top