Kampania Rzymska (Roman Campaign) w Settlers II

Settlers 2 - Kampanie

Kampania Rzymska to zbiór 10 scenariuszy, powiązanych ze sobą fabularnie. Każdy poziom zaczynamy „od zera”. Naszym zadaniem jest rozwinąć na tyle swoje imperium, aby dojść do portalu (obrazek poniżej), który przenosi nas do kolejnego poziomu (nie musimy zabijać wrogów, tak jak w Kampanii Światowej – wystarczy nam dojść do portalu) Misje są łatwiejsze i trudniejsze, ale zazwyczaj czasochłonne (nie licząc tych początkowych, które są treningiem). Na początku zawsze powinniśmy zadbać o napływ desek, kamieni, ryb oraz rozszerzać terytorium. Kiedy oczyścimy teren mapy z drzew i kamieni, budujemy farmy oraz budynki przetwarzające żywność. Koniecznie musimy zadbać o źródła surowców do produkcji wojsk i złotych monet. Surowce te zaznaczone są na mapach poszczególnych poziomów. Poniżej opis wszystkich poziomów kampanii rzymskiej w Settlers 2, każdy obejmuje sposób przejścia, porady, triki i mapę końcową. Pierwsze 4 poziomy możemy wybrać od początku, kolejne odsłaniają się dopiero po przejściu poprzednich.

Portal


Kampania Rzymska (Roman Campaign):

Poziom 1 – Off we go

Pierwszy poziom jest najłatwiejszy, jest to rodzaj samouczka dla nowicjuszy. Poznajemy w nim nowe budynki i podstawowe wartości gry. Nie mamy na razie przeciwnika komputerowego.

Poziom 2 – Initial Contact

W drugim poziomi nadal poznajemy możliwości gry. Tym razem jednak mamy już na mapie przeciwnika, lecz jest to jedno, słabe państwo bez dostępu do złota.

Poziom 3 – The pass

W trzecim poziomie mamy już 2 wrogów- silniejszych niż w pozostałych poziomach, lecz nadal niezbyt rewelacyjnych. Mapa jest już większa niż poprzednie i gra nieco się wydłuży.

Poziom 4 – On the high seas

Czwarty poziom to już coraz większa mapa i coraz trudniejsi przeciwnicy. Poznajemy dodatkowo Ekspedycje, które będziemy wysyłali na nie odkryte lądy. Czeka nas dużo dłuższa rozgrywka, niż poprzednio.

Poziom 5 – In the wasteland

Piąty poziom kampanii rzymskiej rozgrywany jest na diabelskich terenach. Mapa jest dość duża. Wrogów jest dwóch, o porównywalnej do nas sile. Nie jesteśmy w stanie zabić ich tradycyjnymi metodami, dlatego do pomocy przychodzą nam katapulty.

Poziom 6 – Divided country

Szósty poziom jest dosyć trudny. Standardowo mamy 2 wrogów, bardzo groźnych, którzy atakują bez ostrzeżenia. Powinniśmy powstrzymać ich ataki, w międzyczasie wzmacniając swoje państwo oraz wysyłając ekspedycję na wyspę ze złotem.

Poziom 7 – The Snake

Poziom 7 jest łatwiejszy od poprzedniego. Wprawdzie wrogowie są dużo silniejsi, ale nie zaatakują nas pierwsi. W takich przypadkach jak zwykle pomocna bywa strategia katapultowa.

Poziom 8 – Sea Routes

Ciężki poziom, w którym mamy 2 bardzo agresywnych przeciwników. Co gorsza, najbliższe złoża złota znajdują się na 2 wyspach i musimy najpierw wysłać ekspedycję.

Poziom 9 – The Gray Island

Poziom typowo ekonomiczny, rozgrywany na 'piekielnej’ mapie. Mamy trochę czasu na rozbudowę państwa, następnie musimy uporać się z dwoma średniej jakości wrogami.

Poziom 10 – The Last Gate

Ostatni poziom tej kampanii rozgrywany jest na bardzo dużej mapie, przeciwko dwóm wrogom. Jedni z nich to bardzo groźni Rzymianie. Na mapie występuje dużo surowców naturalnych, z którym możemy wykształcić solidną armię.


 

 

Rozdziały poradnika do Settlers 2:

1. Opis ogólny, instalacja i komentarze – wprowadzenie i instalacja gry oraz komentarze

2. Menu i opcje gry – główne oraz poboczne opcje gry oraz skróty klawiszowe

3. Ścieżki i budynki – spis budynków wraz z instrukcją działania, tworzenie ścieżek i flag

4. Mieszkańcy – opis wszystkich rodzajów mieszkańców państwa, z podziałem na zawód i wykonywaną pracę

5. Zasoby i produkty – spis i sposoby wykorzystania wszystkich rodzajów towarów w Settlers 2

6. Wojsko i walka– tworzenie żołnierzy, walka z wrogiem i wykorzystanie katapult

7. Flota morska – instrukcja tworzenia dużych statków i wysyłania ekspedycji na inne wyspy

8. Taktyka i strategia – opis efektywnych sposobów działania taktycznego

9. Ciekawostki- Lista kilku ciekawostek i trików na temat Settlersów

10. Kampania Rzymska – Opis przejścia kampanii rzymskiej Roman Campaign- 10 poziomów. Każdy poziom jest osobno opisany wraz z mapą, wskazówkami i sposobem przejścia

11. Kampania Światowa – Opis przejścia kampanii światowej World Campaign – 9 poziomów

6 thoughts on “Kampania Rzymska- poradnik do Settlers 2”

 1. Fajnie się to czyta, kiedyś grałem w Settlers 1 Serf City. Było 30 poziomów, ale doszedłem do 17-tego i mi się znudziło. W Settlers 2 grałem mając lat 23 lata przeszedłem 4 poziomy i też mi się znudziło. Jedyna strategia jaką przeszedłem do końca to Warcrat 1 Orc and humans. Obecnie mam lat 37 pozdrawiam serdecznie przyszłych wirtualnych cesarzy.

 2. Mam pytanie mam Settlers 2 gold edycion i zauważyłem że tylko w kampanii Rzymskiej mogę budować statki a w kampanii światowej już nie oraz na skirmiszu nie czy to normalne mam oryginalną płytę niestety niemiecką wersję językową i zastanawiam się czy może jest jakaś opcja uruchamiania w kampanii światowej albo skirmisz statków a ni nie mogę ich budować ani budować przystani a bardzo bym chciał. Chciałbym wiedzieć czy są jakieś mapy dodatkowe do settlers 2 i czy są patche oraz ostatnia rzecz kiedyś widziałem jakieś dziwne budynki w dwójce już nie gold edycion mianowicie budynek kamieniarza który był 2 razy wyższy niż normalny oraz budynek małej 3 osobowej strażnicy również inny niż w normalnej dwójce. Bardzo bym prosił o rychłą odpowiedz na mojego posta chciałbym zagrać w settlersów jak kiedyś w dzieciństwie ale już z możliwością budowy statków w kampanii światowej. Ps : Przypomniałem sobie że kiedyś udało mi się zbudować statek w kampanii światowej to jest na kontynentach ale niw było budynku portu i budowały się same statki. Zastanawiam się czy sama budowa statków nie była wynikiem błędów w grze myślę tu ciągle o kampanii na kontynentach.

  od Admin: Stocznię można zrobić na każdej mapie, wystarczy duży budynek w pobliżu wody (jak zrobimy go daleko wody, to będzie można robić tylko małe łódki). Wtedy stoczniowiec zrobi 1 okręt i zakończy działalność, bo okręt nie będzie miał gdzie odpłynąć (brak przystani). Zatem brak okrętów nie jest żadnym problem. Jest nim natomiast brak możliwości budowy Przystani, można ją robić na naprawdę nielicznych mapach, głównie kampani rzymskiej. Większość map pojedynczych i kampani światowej to jeden wielki płat lądu, gdzie nie można nigdzie robić Przystani. Jak kiedyś mogłeś gdzieś budować przystań, a teraz już nie możesz to pewnie wina gry, ściągnij sobie angielską wersję i po kłopocie.
  Strażnic są 4 rodzaje (2,3,5 i 8 osobowe), a ich wyglądy zależne są od rasy którą gramy (Rzymianie, Japończycy i murzyni), czyli łącznie w S2 jest 3×4=12 wyglądów strażnic.

  1. Dzięki za odp ale co do strażnic to chodziło mi o rzymską i wiem że ta którą widziałem była inna ale to mniejsza o to jak znajdę skrina to prześlę a czy są jakieś patch albo mapy dodatkowe. Chciałem dodać że jestem pewien że kiedyś widziałem na jednym skrinie łódź wikingów tzn że oni też mogą robić statki.

   od Admin: Ja nie wiem, może to był element scenerii? W każdym razie „ot tak” zbudować się takiej strażnicy nie da.

 3. Witam.
  poradnik jest super napisany-prosty , jasny i czytelny. Dzieki niemu bez najmniejszych problemow przeszedlem wszystkie kampanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top