Poradnik do Civilization 2. Cuda Świata (Wonders)

Cuda Świata (Wonders) to unikalne budynki, które mają ogromną moc i nie wymagają nakładów na utrzymanie. Wystarczy je 'tylko’ zbudować. Każdy Cud dodaje 20 jednostek do Punktacji. Prócz tego na liście 5 największych miast (F8) każdy Cud dodaje miastu 10 punktów. Dany Cud może być tylko jeden na mapie, w myśl zasady 'kto pierwszy ten lepszy’. gdy ktoś zbuduje Cud, wtedy od razu reszta cywilizacji się o tym dowie (nawet jak nie mają kontaktu). Wszystkie zbudowane Cuda można podpatrzeć naciskając F7. Jak jakaś cywilizacja zbuduje Cud, wtedy inne nie mogą już go budować. Nawet jak miasto z Cudem zostanie zniszczone, nie możemy zbudować drugiego gdzie indziej. Każdy Cud jest bardzo drogi (wymaga dużo więcej 'tarczek’ niż zwykłe budynki – od 200 do 600 w zależności od rodzaju). Przyspieszyć budowę Cudu możemy wysyłając do danego miasta Karawanę lub Ciężarówkę- każda sztuka zbuduje równowartość 50 'tarczek’. Niektóre Cuda działają na miasto, które je zbudowało, a niektóre na cały kraj. Cudów nie możemy sprzedawać ani niszczyć tak jak innych budynków czy jednostek wojskowych. Niektóre Cuda działają na zawsze, lecz niektóre przestają działać, gdy przynajmniej jedna cywilizacja na mapie wynajdzie technologię- patrz tabelka poniżej. Gdy dana technologia została już wymyślona, a Cudu jeszcze nikt nie zbudował, wtedy na liście budowy obok jego nazwy będzie gwiazdka- wtedy działanie takiego cudu ograniczy się do punktów cywilizacji i miasta na liście 5 największych. Jakie cuda opłaca się budować napisano w tabelce poniżej oraz w rozdziale Strategie Rozwoju.

 

Poniżej tabelka ze spisem wszystkich Cudów w grze Civilization2. Kolejne kolumny to:

Nazwa Angielska i Nazwa Polska – wiadomo

Technologia – wynalazek potrzebny by wybudować dany cud

Koszt – koszt produkcji danego cudu (w 'tarczkach’)

Przestarzały– nazwa wynalazku, który powoduje zakończenie działania Cudu.

Działanie– opis działania danego Cudu, wraz z pożytecznymi uwagami

 

Nazwa angielska

Technologia

Koszt (tarczki)

Przestarzały

Działanie

Adam Smith’s Trading Company

Economics

400

Nigdy

Darmowe utrzymanie budynków, które normalnie kosztują 1złoto/turę (np. Granary, Library, Courthouse itp.) Im większy kraj, tym bardziej Cud pożyteczny.

Apollo Program

Space Flight

600

Nigdy

Działa dla wszystkich cywilizacji- odkrywa całą mapę i umożliwia budowę statków kosmicznych.

Colossus

Bronze Working

200

Flight

Dodaje 1 ‘strzałkę’ handlu do każdego pola, z którego korzysta miasto. Pożyteczny Cud dla małych gospodarek, opartych o 1 dużym mieście.

Copernicus’ Obserwatory

Astronomy

300

Nigdy

Zwiększa w mieście wyjściową wiedzę (naukę) o 50%. Pożyteczny Cud, zwłaszcza w dużych miastach nad Oceanem.

Cure For Cancer

Genetic Engineering

600

Nigdy

W każdym naszym mieście pierwszy mieszkaniec zawsze będzie szczęśliwy. Świetny Cud do Republiki i Demokracji.

Darwin’s Voyage

Railroad

400

Działa jednorazowo

Daje dostęp do 2 wynalazków. Opłacalny w zależności od sytuacji.

Eiffel Tower

Steam Engine

300

Nigdy

Podejście innych cywilizacji do tej z Wieżą Eifela jest 25% przyjaźniejsze i rośnie z czasem. Przydatny i tani Cud, kiedy gramy ekonomicznie.

Great Library

Literacy

300

Electrity

Kiedy 2 cywilizacje znają daną technologię, wtedy posiadacz Wielkiej Biblioteki również ją pozna. Genialny Cud, gdy na mapie jest wiele zaawansowanych państw, a my jesteśmy zacofani.

Great Wall

Masonry

300

Metallurgy

Buduje we wszystkich miastach mury (City Walls). Podwójna siła ataku przeciwko Barbarzyńcom. Możemy wymuszać Pokój podczas negocjacji. Cud przydatny, kiedy ciągle nas ktoś najeżdża.

Hanging Gardens

Pottery

200

Railroad

Dodaje 3 szczęśliwych ludzi w mieście, w którym został wybudowany. Reszta miast zyskuje 1 szczęśliwego chłopka. Pożyteczny na początku gry na najtrudniejszych poziomach, gdy mamy dużo buntów.

Hoover Dam

Electronics

600

Nigdy

Buduje Hydro Plant we wszystkich miastach posiadacza. Bardzo użyteczny, znacznie zmniejsza zanieczyszczenia w miastach.

Isaac Newton’s College

Theory of Gravity

400

Nigdy

Działa jak Copernicus Obserwatory, tylko bonus wynosi aż 100%. Bardzo pożyteczny Cud.

J.S.Bach’s Cathedral

Theology

400

Nigdy

Redukuje liczbę 2 nieszczęśliwych ludzi we wszystkich naszych miastach, niesamowicie pożyteczny cud, zwłaszcza na trudnych poziomach. W Fundamentaliźmie dodaje z każdego miasta +2 złota co kolejkę.

King Richard’s Crusade

Engineering

400

Industrialization

Cud miejski, dodaje do każdego używanego przez miasto pola (terenu) 1 ‘tarczkę’ produkcji. Cud przydaje się w małych cywilizacjach, kiedy narzekamy na niewielką produkcję. Niestety szybko staje się przestarzały.

Leonardo’s Workshop

Invention

400

Automobile

Ulepsza wszystkie przestarzałe jednostki (kiedy posiedliśmy technologię budowania nowocześniejszych). Niesamowicie pożyteczny, kiedy mamy mnóstwo miast i jednostek.

Lighthouse

Map Making

200

Magnetism

Zwiększa szybkość jednostek morskich posiadacza o 1. Średnio przydatny, gdyż w momencie wynalezienia lepszych okrętów Cud staje się przestarzały.

Magellan’s Expedition

Navigation

400

Nigdy

Zwiększa na zawsze szybkość jednostek morskich posiadacza o 2. Bardzo użyteczny Cud, kiedy mapa jest wyspiarska.

Manhattan Project

Nuclear Fission

600

Nigdy

Umożliwia budowę bomby atomowej wszystkim cywilizacjom, które znają technologię Rocketry.

Marco Polo’s Embassy

Trade

200

Communism

Zakłada Ambasady we wszystkich obcych cywilizacjach. Przydaje się do ‘oceny sytuacji’ oraz akcji dyplomatycznych, np. wymuszania okupów od rywali.

Michaelangelo’s Chapel

Monotheism

400

Nigdy

Jeden z najlepszych cudów w grze, buduje darmową Katedrę we wszystkich miastach . Oszczędzamy mnóstwo pieniędzy z braku utrzymania oraz czasu z produkcji. W Fundamentaliźmie z każdego miasta Cud dodaje +4złota co kolejkę.

Oracle

Mysticism

300

Theology

Podwaja efekt Świątyń (z 2 do 4 redukowanych nieszczęśliwych mieszkańców). Mało przydatny cud, szybko przestaje działać.

Pyramids

Masonry

200

Nigdy

Bardzo fajny Cud, buduje spichlerze (granary) we wszystkich miastach posiadacza, w dodatku nigdy nie przestaje działać. Idealny, gdy planujemy mieć dużo miast.

SETI Program

Computers

600

Nigdy

Buduje darmowy Research Lab we wszystkich miastach, co podwaja ich moce naukowe. Działanie jest potężne, ale wynalazki niedługo się skończą i zostaną tylko Technologie Przyszłości.

Shakespeare’s Theatre

Medicine

300

Nigdy

Cud miejski, wszyscy nieszczęśliwi mieszkańcy danego miasta stają się neutralni. Średnio przydatny, w Demokracji możemy w tym mieście budować bezkarnie wojsko.

Statue of Liberty

Democracy

400

Nigdy

Skraca do 1 kolejki czas Anarchii podczas zmiany rządu. Umożliwia wybranie dowolnego rządu, nawet gdy nie znamy technologii.

Sun Tzu’s War Academy

Feudalism

300

Mobile Warfare

Wszystkie nowo wyprodukowane jednostki wojskowe będą miały status Veteran. Istniejące jednostki po dowolnej wygranej walce także uzyskają ten stopień. Przydatny cud w wojennych strategiach.

United Nations

Communism

600

Nigdy

Zakłada ambasady we wszystkich państwach. Umożliwia wymuszenie traktatu pokojowego w każdych negocjacjach. W Demokracji Senat godzi się na wojny w 50% przypadków. Wartościowy Cud.

Women’s Suffrage

Industrialization

600

Nigdy

Buduje we wszystkich miastach posiadacza posterunek policji (Police Station). Przydaje się, kiedy prowadzimy wojnę w Republice lub Demokracji.


Rozdziały Poradnika do Civilization II:

Jeden komentarz

  1. Przy wybudowaniu latarni morskiej (LightHouse – MapMaking) nasze barki (Trireme) nie zatapiają się kiedy ostatni ruch wyjdzie na otwartym morzu. Standardowo po odkryciu magnetyzmu efekt przestaje działać. O ile nie mieliśmy Leonardo Workshop-a to barki zatoną ;-D Mimo wszystko bardzo przydatna cecha na początku żeby zrobić najazd na cywilizacje na odległych kontynentach mając pewność że tamte z kolei nam nie przypłyną Triremą (bo zatoną) 😉

    francuski2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *