Bloons Tower Defense 3
Aby zagrać – najlepiej wpisać w google „Bloons 3″ i wybrać któryś z pierwszych wyników wyszukiwania. Wymagana jest wtyczka „Flash” lub jej emulator.
Opis:
Klasyczna i jedna z najpopularniejszych gier defensywnych. Zanim zagracie – polecam przejść Bloons 1 oraz Bloons 2. Tam też zawarte są podstawowe instrukcje na temat sposobu gry. Później można również zagrać w Bloons 4 oraz w Bloons 5.
W trzeciej części mamy kilka nowych dodatków. Wieżyczki mają więcej możliwości ulepszeń, przeważnie 4. Należy tak je dobierać, by działały najefektywniej dla danej lokalizacji. Rzadko kiedy opłaca się ulepszać na maxa, wyjątkiem są tu gwiazdki (jak zwykle kluczowa broń w grze). Jest też to, czego brakowało mi w poprzednich częściach – możliwość wyboru w który balon ma strzelać wieżyczka. First or Last czyli w pierwszy lub ostatni balon. Jest to przydatne, można zrobić wieżę bombową na początku toru która na „last” będzie walić w początek toru, gdzie chodzą najgrubsze balony. Podobnie można zrobić z dart towerami. Stawiamy je na końcu pierwszej (możliwie długiej) prostej, wynajdujemy żyletki, zasięg i włączamy „last”. Do znanych nam z poprzedniej części „kolców” i „kleju” dochodzi nam jeszcze „ananas”. Wybucha on po kilku sekundach niszcząc balony w okolicy. Mamy jedną nową broń – katapultę (Spike-o-pult), ale według mnie bardziej opłaca się budować wieże bombowe, mają podobne działanie ale szybciej strzelają. Jest też nowy budynek – Monkey Beacon. To bardzo pożyteczna budowla, wszystkie okoliczne wieżyczki zwiększają swój zasięg. Wystarczy jeden na planszę, w miejscu obejmującym jak najwięcej wieżyczek.
Rodzaje balonów w Bloons 3:
# Czerwony – najłatwiejszy balon, po przekłuciu znika.
# Niebieski – trochę szybszy, w środku ma czerwonego.
# Zielony – jeszcze szybszy, w środku ma niebieskiego.
# Żółty – bardzo szybki, w środku ma zielonego.
# Czarny – powolny, w środku ma 1 żółtego, odporny na bomby.
# Biały – wolny, odporny na zamrażanie, w środku ma żółtego.
# Srebrny – opancerzony, powolny balon. Można go zniszczyć tylko Canonem, bombą ananasową lub odpowiednio ulepszonymi Bumerangiem i Super Małpką. Pierwszy raz wychodzi w 20 levelu. W środku ma 2 czarne.
# Tęczowy – najszybszy w grze, w środku ma 2 białe i 2 czarne.
# Brązowy – dość szybki, trzeba trafić go kilkukrotnie zanim pęknie, w środku ma 2 tęczowe.
# M.O.A.B – opancerzony statek, w którym siedzi 5 brązowych balonów. Jak ucieknie, to kończymy grę. Wychodzi w 37, 44, 50 i dalszych poziomach. Im dalszy level, tym MOAB jest coraz dłuższy.
Budowanie wieżyczek i poradnik:
Wieżyczki budujemy w przerwie między planszami, kiedy gra nie ścina i mamy czas by w spokoju wybrać miejsce. Robimy to tak, żeby wieżyczka obejmowała jak najwięcej trasy i ostrych zakrętów. Planujemy budowę tak, żeby w przyszłości objąć wieżyczkę zasięgiem Monkey Beacon’a. Najlepiej stawiać wieżyczki przy ścianach, wtedy nie zajmują aż tyle miejsca. Na początku trasy, najlepiej na zakrętach budujemy różowe gwiazdki. Niektóre możemy ustawić na „last”, żeby nie strzelały jednocześnie. Na końcach długich prostych można postawić Darta ustawionego na „last”, który będzie przerzedzał stłoczone balony. Na samym początku trasy można z kolei postawić Canona ustawionego na „last”, żeby walił w najgrubsze balony, które dopiero co wyszły (np. srebrne). Między poziomami wyskakuje informacja z informacjami oraz co nas czeka w kolejnym levelu. W grze mamy 8 plansz (jeśli 4 są zablokowane prosimy wejść przez link główny/do strony producenta). Do wyboru mamy 3 poziomy trudności, na każdym kolejnym wszystko jest droższe. Poniżej lista obrazków jak rozmieścić wieżyczki. Wszystkie poziomy oprócz ostatniego są zrobione na najtrudniejszym poziomie (Hard), niestety ósmy jest zbyt trudny by tego dokonać. Budujemy zazwyczaj standardowo, na początku darty, potem gwiazdki, bomby, bumerangi. Zamrażające rzadko budowałem, a super małpkę na koniec dla ozdoby 😉 Obowiązkowo Monkey Beacon. Można nim też wezwać sztormy, ale jest to bardzo drogie, bardziej opłaca się kolcować. Każda mapa ma 50 leveli, ale jeśli chcemy grać dalej, to jest to możliwe. Po 50 poziomie wychodzą coraz dłuższe MOAB’y, każdy „segment” ma w środku brązowe balony oraz posiada 130 punktów wytrzymałości (np. 13 paczek z kolcami lub 130 trafień przez Dart Tower rozwala MOAB). Po 50 poziomie musimy ostro działać z bombami ananasowymi (tak jak na obrazku) i kolcami. Wtedy też warto zacząć budowę różowych gwiazdek pod koniec toru, gdyż te początkowe stracą na znaczeniu przy długich MOAB’ach, które coraz dalej będą niszczone (lub nie 😉 )
Poziom 1:
Poniżej ostatni kadr z mojej gry (już wyskakują napisy końcowe). Łatwa plansza, można przejść ją na tysiąc sposobów. Kluczem są różowe gwiazdki na początku trasy.
Poziom 2:
Kolejna prosta trasa. Należy zabudować centralną część toru, warto postawić na środku Monkey Beacon.
Poziom 3:
Tutaj najlepiej zrobić „sieczkarnię” z gwiazdek na pierwszej prostej, gdzie rozstrzygnie się większość akcji w grze. Przydadzą się rakiety i Monkey Beacon.
Poziom 4:
Ta plansza już jest trochę trudniejsza, balony chodzą dwoma trasami. Na szczęście w bardzo wielu miejscach te trasy przebiegają obok siebie i tam też należy budować wieżyczki (głównie gwiazdki). Jeśli pozostałe 4 poziomy są zablokowane, musimy zagrać bezpośrednio ze strony ninjakiwi.
Poziom 5:
Bardzo ciekawa plansza w kształcie misia. Tutaj aż prosi się o budowę gwiazdek na tym ostrym zakręcie. Bumerangi też dają radę.
Poziom 6:
Tutaj balony wychodzą z 3 stron, ale ich trasa po chwili się łączy. W tym punkcie stawiamy oczywiście mnóstwo gwiazdek, które „szatkują” 90% przechodzących balonów. Reszta wieżyczek wedle uznania, kluczem do przejścia są gwiazdki (jak zresztą w większości plansz).
Poziom 7:
Moja ulubiona plansza w Bloons3, w scenerii kosmicznej. Tutaj nie ma za bardzo gdzie stawiać „gwiazdek”, ja budowałem je dopiero pod koniec. Na środku obowiązkowo Monkey Beacon. Wokół niego mnóstwo rakiet i bumerangów. Sporo kolcowania miałem na tym poziomie.
Poziom 8:
Bezapelacyjnie najtrudniejszy poziom. Niestety mimo kilku prób nie udało mi się go przejść na poziomie hard. Poniższy obrazek to tylko medium. Balony chodzą tu 3 trasami, i ciężko znaleźć punkty przecięcia wszystkich tras. Najlepiej zrobić 4 zwykłe darty na początku (te po lewej), z każdej pary jeden skierowany na ostatni („last”) balon. Resztę budujemy na dole trasy, możliwie by objąć zasięgiem jak najwięcej ścieżek. O Monkey Beaconie chyba nie musze wspominać 😉 Na dole obrazek z medalami.
Bloons TD3 – Medale:
Zagraj także w inne gry typu „obrona wieży”: