Shogun: Dochody i wydatki

Shogun Budżet Roczny

W grze Shogun bardzo istotną rolę odgrywa złoto, oraz ówczesna japońska waluta Koku (miarki ryżu). Nasze dochody są wprost proporcjonalne do wielkości kraju. Złoto uzyskujemy z końcem każdego roku (czyli co 4 tury). Wtedy wyskakuje nam obrazek taki jak powyżej, z dokładną statystyką finansową naszego kraju. Musimy w pierwszej kolejności starać się zwiększać przychody, by później było nas stać na wojny i rozbudowę państwa. Możemy też zmieniać podatki, opis u dołu strony. Na początku rozgrywki warto zainwestować w Porty (wszędzie gdzie się da) i ulepszenia rolnicze w najbogatszych prowincjach. Poniżej wszystkie sposoby pozyskiwania i wydawania złota przez klan Japoński (Mongołowie w ogóle nie posiadają finansów, wojska przysyła im Wielki Chan w zamian za splądrowane tereny).


Dochody

Dochody z rolnictwa

Rolnictwo w SHogun

Dochody z rolnictwa (farm) stanowią podstawowy składnik naszego budżetu. Są one opodatkowane, im wyższy podatek tym większe zyski, ale też spadająca lojalność poddanych. Każda prowincja posiada lepsze lub gorsze pola uprawne. Gdy klikniemy na daną prowincję PPM, dowiemy się jaka ilość Koku rocznie zasili nasz skarbiec. Skuteczność rolnictwa możemy dodatkowo zwiększyć budując modyfikujące ją 4 budynki- zmeliorowane(20%), znakomite(40%), wyjątkowe(60%) i legendarne(100%) pole. Dodatkowo każdego roku dochód jest modyfikowany przez „współczynnik urodzaju”, który jest losowany i wynosi <-50% ; 50%>. W czasie klęski żywiołowej przychód z rolnictwa w danej prowincji przez 1 rok wynosi 0.

 

Dochody z Handlu

Shogun Handel

Dochody z handlu są dostarczane przez Porty i Faktorie. Można je mieć tylko w prowincjach z dostępem do morza. Do ich wybudowania (oprócz pieniędzy) musimy mieć Zamek, a w przypadku Faktorii także przyjąć ofertę europejskich handlarzy, którzy po jakimś czasie gry pojawiają się w Japonii. Dochody nie są zależne od pogody (tak jak w rolnictwie), i wynoszą 200 Koku rocznie za każdy Port lub/i Faktorię. Ważne: Mogą one być wyższe w przypadku zawarcia sojuszy z innymi klanami, więc najlepiej jak nie mamy z kimś kontaktu, lub nie zamierzamy go atakować, to warto zawrzeć sojusz dla podniesienia własnych dochodów.

 

Dochody z Kopalń

Shogun Kopalnia

W niektórych prowincjach występują bogactwa naturalne, widać to po kliknięciu na daną prowincję PPM. Po zbudowaniu tam Zamku, uzyskujemy możliwość budowy Kopalni. Przekłada ona rocznie złoto do naszego skarbca, w zależności od surowca (200, 400 lub 600 koku rocznie). Po zbudowaniu Fortecy możemy zbudować Zespół Kopalń, aby podwoić zyski. Dochody z kopalń zawsze będą mniejsze, niż z rolnictwa i handlu, ale mogą stanowić ważny element naszych finansów. Spis wszystkich prowincji w zależności od posiadanych złóż naturalnych znajdziemy tutaj.

 

Najbardziej opłacalne formy pozyskiwania złota (od najlepszej do najgorszej):

1. Kopalnie złota i srebra

2. Rozbudowa rolnictwa w prowincjach z najwyższym dochodem

3/4. Kopalnie miedzi oraz Porty i Faktorie

5. Rozbudowa rolnictwa w ubogich prowincjach


 

Wydatki

Jeżeli wiemy już jak zarabiać złoto, musimy też wiedzieć co z nim zrobić 🙂 Na szczęście wydawanie jest banalnie proste. Zamyka ono się w 3 podstawowych grupach:

 

Budowa ulepszeń w prowincjach

Shogun Budowa

W każdej prowincji mamy możliwość budowania zamków, obiektów wojskowych, ulepszeń rolniczych i innych ciekawych rzeczy. Za wzniesienie każdego budynku pobierana jest stosowna opłata, naliczana po turze w której zaczęliśmy budowę. Po danym okresie budynek będzie gotowy. Opłata jest jednorazowa, a utrzymanie budynku jest darmowe.

 

Szkolenie wojsk

Shogun Szkolenie

Podobnie jak z budynkami, sprawa wygląda także z wojskiem. Wyszkolenie oddziału kosztuje nas daną kwotę, płatną jednorazowo. Po jej pobraniu wyszkolony oddział pojawi się w naszym Zamku.

 

Utrzymanie Wojsk

Shogun Utrzymanie Wojska

Utrzymanie wojsk to jedyny wydatek, który jest stały co roku (a nie jednorazowy). Każdy oddział naszej armii kosztuje rocznie określoną liczbę Koku (najdroższa jest Kawaleria). Nie powinniśmy mieć zbyt dużej armii w stosunku do wielkości kraju, gdyż to zmniejszy możliwości inwestowania w budowę (pkt. 1) i nasza armia stanie się liczna, acz przestarzała.


Podatki

Shogun Podatki

Klikając w lewym dolnym rogu na ikonkę o Gospodarce, po prawej stronie wyskoczy nam przycisk do zmiany poziomu podatków. Jest 5 poziomów: 1.Karne, 2.Wysokie, 3.Normalne, 4.Niskie i 5.Bardzo Niskie. W zależności od tego, jaki poziom nałożymy, będzie miało to wpływ na nasze dochody z rolnictwa (te z handlu i górnictwa pozostaną bez zmian). Żeby jednak nie było zbyt prosto, wysokość podatków ma wpływ na zadowolenie ludzi w prowincjach. Nad wyborem stawki mamy informację na temat najmniej zadowolonej prowincji naszego państwa- należy trzymać się, żeby nie spadło ono poniżej 100%, bo wtedy istnieje ryzyko buntów chłopskich.


Rozdziały poradnika do Shogun: Total War

Wprowadzenie do poradnika – Wprowadzenie i przedstawienie gry

Fabuła – Podłoże historyczne i cele fabularne w grze

Menu i opcje gry – Objaśnienie poszczególnych opcji w grze

Klany – Lista dostępnych Klanów oraz ich silne i słabe strony

Mapa – Opis mapy i sposobów przemieszczania jednostek między prowincjami

Budynki – Lista i opis budynków, które możemy stawiać w prowincjach

Ekonomia (dochody i wydatki) – Czyli jak zarabiać pieniądze (koku)

Wojsko i wojny – Poradnik do prowadzenia wojen z innymi klanami

Walka w terenie – Poradnik do prowadzenia bitew podczas symulacji

Prowincje – Lista wszystkich prowincji na mapie, wraz z bogactwami naturalnymi i bonusami

Dyplomacja i Religie – Opis prowadzenia dyplomacji, sojuszy, szpiegostwa i religii

Strategia Gry – Ukazanie co należy robić by wygrać rozgrywkę, niezależnie od klanu

Dodatek Mongol Invasion (Inwazja Mongołów) – Dodatek ze Złotej Edycji- opis i poradnik przejścia

1 thought on “Dochody i wydatki- poradnik do Shogun: Total War”

  1. Odwieczny problem- produkować tanie wojska i zdobywać wcześnie tereny, czy inwestować w technologie, które zwracają się dosyć długo…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top