Transport Tycoon – AI i gra multiplayer

W trybie single-player, w opcjach mapy mamy do wyboru ilość przeciwników komputerowych. Możemy też wybrać 0 i grać sami na mapie. Przeciwnicy komputerowi, AI czyli sztuczna inteligencja w OpenTTD nie jest zbyt rozbudowana. Firmy komputera nie budują skomplikowanych tras oraz często marnują pieniądze na głupoty. Zazwyczaj firma komputera nie potrafi nawet zbudować rentownej linii przewozowej. Rodzaje AI możemy ściągać z internetu, lecz wszystkie są po prostu głupie i można je bez problemu pokonać. Dla utrudnienia możemy ustalić sobie, że wozimy tylko pocztę lub diamenty, wtedy gra i rywalizacja jest trudniejsza. Największą jednak frajdę daje gra przeciwko żywym ludziom, dlatego dużo ciekawszy jest tryb multiplayer.

OpenTTD Multiplayer

Multiplayer w OpenTTD

Do gry w trybie multiplayer wymagane jest OpenTTD. Po włączeniu gry, w głównym menu klikamy w zakładkę „gra wieloosobowa”. Po wejściu, u góry mamy rozwijany pasek „połączenie”, tam wybieramy LAN (dla gry w sieci lokalnej) lub Internet (gra publiczna przez internet).

Do gry multiplayer potrzebne jest postawienie serwera. Może być to komputer jednego z graczy lub osobny komputer czy bot. Na serwerze (hoście) ustawia się wszystkie opcje mapy, na której będzie toczyć się rozgrywka. Zatem twórca mapy musi kliknąć w „uruchom serwer”, wybrać opcje mapy i ewentualnie ustawić hasło. Jeśli serwer jest już założony, wtedy inni gracze mogą się podłączać do gry. W grze przez internet istnieje wiele publicznych serwerów, które działają całodobowo i wystarczy tylko się połączyć.  Aby je znaleźć, wybieramy połączenie „internet” i klikamy w 'szukanie serwera’. Powinna wyświetlić się lista dostępnych serwerów OpenTTD. Nad listą mamy 6 kolumn, od lewej: nazwa serwera, liczba klientów (ilość graczy online/ilość form na mapie), rozmiar mapy, aktualna data mapy,  lata (od uruchomienia mapy). W ostatniej kolumnie(bez tytułu) mamy 3 informacje. Jeśli wyświetla się ikonka z kłódką, to mapa jest chroniona hasłem. W środku okienka jest duża kropka. Zielona oznacza, że wszystko w porządku. Żółta oznacza, iż nie mamy odpowiednich plików graficznych i powinniśmy je doinstalować. Czerwona kropka z kolei oznacz brak możliwości połączenia, najczęściej ze względu na niezgodną wersję OpenTTD. Jeśli czerwonych kropek jest zbyt dużo (większość) to znak, że powinniśmy uaktualnić naszą grę. Całkiem z prawej strony znajduje się symbol państwa, w którym założony jest serwer. Serwery możemy grupować wg kolumn klikając na nie, np. gdy chcemy zagrać na nowej mapie, by mieć równe szanse, klikamy na kolumnę „lata”.

Po kliknięciu w serwer, z prawej strony wyświetlają nam się informacje o grze, która jest na nim rozgrywana. Klikając w „przyłącz się do gry” uzyskujemy listę zalogowanych graczy i firm. Możemy dołączyć do istniejącej firmy (jeśli znamy hasło), założyć nową firmę lub tylko poobserwować jak grają inni. Po wczytaniu mapy (niekiedy długo to trwa jeśli jest duża) możemy rozkoszować się grą.

 Transport Tycoon Multiplayer

 Gra wygląda tak samo jak w single-player, lecz gracze są dużo sprytniejsi niż komputerowi. Początkujący mogą podglądać, jak najlepsi budują swoje firmy transportowe. Zazwyczaj już po 2 latach wyjaśnia się, która firma będzie wiodła prym na mapie.

 Mapy niekiedy mają swoje zadania do wykonania (np. przewieźć określoną liczbę ładunku), a ten który wykona zadanie pierwszy – wygrywa. Wprawdzie technicznie wszystkie chwyty są dozwolone, ale kultura gry nakazuje, by nie przeszkadzać innym w rozwoju. Zatem nie niszczymy ciężarówek przeciwników, nie przewozimy towarów z nie swoich fabryk, nie blokujemy terenu itp. Najlepszą metodą na zwrócenie na siebie uwagi jest stworzenie największej firmy na mapie. Jeśli założymy firmę, a mapa nam się nie spodoba, wtedy doprowadzamy ją do szybkiego bankructwa i dopiero potem wychodzimy. Ilość miejsc na serwerach jest ograniczona, a „firmy” bez ani jednego pojazdu blokują tylko miejsce. Klikając i przytrzymując na informacjach ogólnych mapy (ikonka z głową w kapeluszu), możemy sprawdzić listę graczy online i założyć nową firmę. Klikając enter, możemy czatować z innymi graczami, najlepiej po angielsku.


Zobacz Także:

  • Wprowadzenie, instalacja i komentarze
  • Menu i opcje gry
  • Mapa, zasoby, fabryki i miasta
  • Pojazdy
  • Budowanie dworców i dróg
  • Budowanie Torów Kolejowych
  • Ai i gra multiplayer
  • Ciekawostki i triki
  • Galeria
  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to Top