Zerg Hex to gra wbudowana w Starcrafta 2. Nie jest to jednak „klasyczny” Starcraft, a całkiem odrębna gra (choć mająca ze Starcraftem wiele wspólnego). Aby w nią zagrać- należy przejść do trybu „Gry dowolne”/Arcade i tam wybrać ją z menu. Jeżeli grasz pierwszy raz- koniecznie stwórz pustą poczekalnię i zacznij grę (sam, bez czekania na pozostałych graczy), wówczas uruchomiony zostanie tryb samouczka, gdzie będziesz mógł „na spokojnie” zapoznać się z mechaniką gry. Aby zostać dobrym graczem- koniecznie zapoznaj się z treścią niniejszego poradnika, składa się on z 3 części:

Ponadto ciekawe rzeczy (po angielsku) można znaleźć na:

W Zerg Hex udział bierze 8 osób, podzielonych na dwie drużyny. 6 z nich to Terranie, a dwóch pozostałych to Zergi (Protossów nie ma). Wygrywa ta drużyna, która zniszczy główne budynki drużyny rywala (Command Center u Terran oraz Hive u Zergów). Mapa jest sześciokątna- w samym środku znajdują się 2 Hive Zergów, a na każdym wierzchołku znajduje się jedna baza Terrana.


Mapa gry

Na obrazku minimapa z początku gry. Oczywiście wraz z upływem czasu gry „strefy wpływów” będą się zmieniały. Z innymi graczami komunikujemy się przy pomocy wbudowanego czata, używając języka angielskiego. Możemy pisać albo do sojuszników (wewnątrz drużyny), albo do wszystkich graczy. Jeżeli chcemy napisać do kogoś, albo o kimś- posługujemy się albo jego kolorem, albo pozycją (patrz niżej), ewentualnie ksywką. I tak:

  • z1 to top zerg (górny zerg)
  • z2 to bot zerg (dolny zerg)
  • 1 to top mid (górny środek)
  • 2 to top right (prawa góra)
  • 3 to bot right (prawy dół)
  • 4 to bot mid (dolny środek)
  • 5 to bot left (dolna lewa)
  • 6 to top left (górna lewa)

Zerg hex to gra drużynowa, samemu niewiele zdziałamy, jeżeli pozostali zawodnicy drużyny nie potrafią grać (chyba, że cała przeciwna drużyna również nie potrafi). Drużyna Zergów jest bardziej „zintegrowana”, niż drużyna Terran. Zergi bez ograniczeń mogą wymieniać się pieniędzmi, wspólna jest też większość badań i ulepszeń dla jednostek. Ekonomia (zasada dochodu) obu Zergów też jest w dużej części połączona. W drużynie Terran panuje dużo większa „autonomia” i niezależność. Wprawdzie mają oni wspólny cel (zabić Zergów), ale każdy z nich działa na własny rachunek. Terranie nie mogą przesyłać między sobą surowców, a ulepszenia muszą wynajdywać oddzielnie. Szczegóły w konkretnym opisie rasy- Terran i Zerg.Statystyki

W prawym górnym rogu ekranu znajdziemy przycisk, którym możemy włączyć statystyki graczy.

Powyżej ekran ze statystykami 8 graczy, biorących udział w rozgrywce. W lewej kolumnie statystyki terrańskie, w prawej- zergowskie. Gdy najedziemy myszą na daną kolumnę- wyskoczy okienko z dokładną liczbą wygranych i przegranych meczy dla danej rasy. Możemy sprawdzać statystyki tylko członków naszej drużyny, z kolei statystyki graczy drużyny przeciwnej są ukryte (możemy je ewentualnie sprawdzić po zakończeniu gry, w powtórce).

Statystyki te każdy gracz przechowuje na własnym dysku w pliku banku w danych aplikacji, niektórzy gracze kasują je lub zmieniają, co osobiście uważam za dziecinadę.


Poczekalnia (lobby)

Gra de facto zaczyna się już w poczekalni (lobby), gdzie gracze oczekują na pełny skład 8 osób. W tym czasie możemy dokonać rozeznania na temat poszczególnych graczy, a konkretnie poziomu ich umiejętności. W tym celu warto sprawdzić historię gier każdego obecnego w poczekalni gracza. Możemy tym sposobem przyporządkować graczy do 3 grup: słabi, średni, dobrzy.


Wybór rasy

Gdy zbierze się 8 osób- gra zaczyna się.

 

 

 

podpatrzec na innych stronack coś jeszcze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.