Transport Tycoon

 

Poradnik do Transport Tycoon i OpenTTD

Transport Tycoon, Transport Tycoon Deluxe i OpenTTD to gry polegające na budowie własnej sieci transportowej. Możemy budować samochody, samoloty, statki i pociągi, które przewożąc ładunek zarabiają pieniądze dla naszej firmy.

Pierwsza odsłona Transport Tycoon miała miejsce już w 1994 roku, z miejsca stając się kultową grą dla wielu osób. Rok później ukazała się odsłona Transport Tycoon Deluxe, która miała poprawioną grafikę i dodane 3 nowe scenerie (pustynna, zimowa i zabawkowa). W 2004 roku pojawiła się gra Chris Sawyer's Locomotion, z wieloma nowymi możliwościami, lecz oparta na silniku Rollercoaster Tycoon 2.

Niemniej jednak w czasach dzisiejszych najpopularniejszą odmianą Transport Tycoona jest open-source'owy projekt OpenTTD, i to na jego podstawie opracowano niniejszy poradnik.

 

Instalacja OpenTTD

Instalacja OpenTTD składa się z 2 etapów. Pierwszym z nich jest ściągnięcie i zainstalowanie Transport Tycoon, a drugim te same czynności związane z OpenTTD :) Wersję OpenTTD polecam ściągać nie najnowszą, lecz ostatnią stabilną (stable). Oprócz lepszego działania, znajdziemy w niej dużo więcej aktywnych serwerów multiplayer.

Do gry możemy ściągać również dodatki i grafiki. W internecie krąży ich mnóstwo, mogą być to np. tramwaje, nowe pociągi, drzewka, domki.

 

Transport Tycoon Lotnisko

 Poradnik podzielony jest na 9 rozdziałów tematycznych:

  1. Wprowadzenie, instalacja i komentarze
  2. Menu i opcje gry
  3. Mapa, zasoby, fabryki i miasta
  4. Pojazdy
  5. Budowanie dworców i dróg
  6. Budowanie Torów Kolejowych
  7. Ai i gra multiplayer
  8. Ciekawostki i triki
  9. Galeria

 


 

Przydatne linki:

Oficjalna strona OpenTTD, z najnowszą wersją do pobrania - http://www.openttd.org/en/

 

Komentarze  

# Kondzio2003 2013-12-06 00:38
Transport to najlepsza gra wszech czasów. To moja pierwsza w życiu gra na PC i pierwsza, która mi się nie znudziła (druga i ostatnia to MaxDila)

Miałem szczęście grać w pierwszą odsłone "Transport Tycoon", później w TTD no i teraz w Opena.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# murek 2013-12-06 00:40
Czy to jak daleko worze towary ma wpływ na wygrodzenie? W sensie czy im dalej jest odbiorca tym więcej kasy się dostaje?

od Admin: Oczywiście że tak. Najbardziej opłaca się wozić na duże odległości
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# siabadaba 2013-12-06 00:40
Czy ktoś może podpowiedzieć jak zwiększyć wydobycie w fabrykach?
Opcja danie łapówek aby ocena firmy wzrosła w danym mieście nie daje za wiele... To samo kampania reklamowa. A może mam jakiś błąd...? Z góry dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam. :wink:

od Admin: Fabryki produkują tyle, ile dowiezie im się żywca/zboża i stali. Jeśli chodzi Ci ogólnie o kopalnie itp. to nie da się zwiększyć, jedynie dobra obsługa zakładu może wpłynąć na rozwój produkcji. Na upartego możemy kupić kilka takich samych zakładów obok siebie i obsługiwać jednym dworcem :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# marcin1906 2013-12-06 00:42
witam, mam pytanko; jak i czy można wyłączyć "gazetkę" - powiadomienia, które wyskakują od spodu gry. Trochę mnie to denerwuję bo tych powiadomień jest sporo, dzięki z góry za pomoc

od Admin: Da się, jest całe menu do tego przeznaczone gdzie wybieramy które mają był pełne (gazetka), sumaryczne (napis na dolnej belce) i wyłączone. Zresztą... dział menu/opcje - nr 25 :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# vad 2013-12-06 00:43
Witam
proszę o pomoc. gra informuje mnie że są dostępne elektrowozy ale nie mam ich w wykazie pojazdów do kupienia.Nie wiem również jak przebudować torowisko konwencjonalne na trakcję elektryczną. Jak ktoś wie jak tą "żabę" zjeść niech pomoże biednemu :cry: .
pozdrawiam i z góry dzięki

od Admin: A w wykazie wszystkich lokomotyw masz elektrowozy? Jak nie, to pewnie brak plików graficznych, ale to mało prawdopodobne.
Do elektrowozów musi być specjalna zajezdnia i tory. Musisz przytrzymać LPM na tej ikonce u góry ekranu, by rozwinąć menu, wtedy zmienić na elektryczne (lub jednoszynowe lub MagLev) i wtedy powinno być git. Jak dalej nie umiesz to napisz maila. pzdr
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# sikor1979 2013-12-06 00:44
Proszę o pomoc- jak chce wybudować dworzec bądź zamienić małe lotnisko na duże wyświetla mi sie komunikat " Can't build railroad station here, Slont fod local authority refuses to allow this"
co robic? :P

od Admin: Masz zbyt zła opinię w najbliższym mieście. Aby to zmienić musisz polepszyć swoje udziały wśród władz tego miasta- sadzenie drzewek i dawanie łapówek.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# adamek 2013-12-06 00:46
Witam, mam OpenTTD 1.4 i mam pytanie jak zrobić, żeby dodatki były w symulacji? oraz jak zrobić takie tory inne niż te zwykłe i/lub tramwaje(tory tramwajowe)

Liczę na szybką odpowiedź.

od Admin: Najpierw musisz pobrać odpowiednie pliki - menu główne -> Sprawdź Dodatki Online. Tory tramwajowe buduje się przytrzymując LPM na budowie dróg i wybierając tramwaje (muszą być ściągnięte, żeby tam był wybór). Tory kolejowe zmienia się przytrzymując LPM na budowie kolei (musi być odpowiedni rok, np. 1990, bo we wczesnych latach są tylko podstawowe tory)

---

Tramwaje już pobrałem tylko pytanie jak zrobić, żeby było w symulacji??

odpowiedź:
1. Menu Główne - Sprawdź Dodatki Online, w okienku filtru wpisz 'tram' i pobierz które chcesz (albo wszystkie)
2. Menu Główne - Ustawienia NewGRF- tam wybierz dodatki z tramwajami, które pobrałeś i zainstaluj (dodaj i zapisz)
3. Włącz grę , przytrzymaj LPM na budowie dróg i zmień na torowisko tramwajowe.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# cypek 2013-12-06 00:47
Poczytałem trochę tego poradnika i zdziwiła mnie jedna rzecz, a mianowicie:
- po co bawić się w mijanki i parę pociągów na trasie? Nie prościej połączyć pkt A z pkt B prostym torem? Nierówności wyrównać porobić tunele, mosty itp.
Po torze jeździ tylko 1 pociąg z ok 20szt wagonów, przykładowo w roku 2130 pociąg węgla jadący przez cała mapę daje ok 10mln zł.
P.s
Od roku 2009 do 2140 zarobiłem 19mld 500mln zł :)
P.s #2
Jak skutecznie zwiększyć wydobycie? U mnie max kopalnia węgla to 1080t, złota ok 550t, farma wszystkiego po 720szt/ton, ropa 400k l, a największy las 987t.

od Admin: Mijanki robi się, gdy nie mamy kasy na dwutorową linię (czyli na samym początku gry), potem w miarę możliwości robimy dwutor i można przewozić nieograniczoną liczbę zasobów na dowolne dystanse, z "niezrównanym" stopniem obsługi dworca. Nie mamy wpływu na wydobycie, dobra obsługa dworców zwiększa szanse na podniesienie wydobycia (ale to też zależy od opcji ekonomicznych - czy łagodnie 12% czy też ostro 50% w obie strony)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# taxi 2013-12-06 00:48
Mam OpenTTD.
wybudowałem nową linię ale gdy pociąg przyjechał na miejsce nie dostawałem pieniędzy (Pole naftowe -> Rafineria)
Proszę o pomoc ciągle jestem na minusie nie da się grać.

od Admin: Albo pociąg przyjechał pusty, albo dworzec docelowy jest za daleko Rafinerii. Ewentualnie w okolicy dworca docelowego są aż 2 Rafinerie, i wtedy gra lubi zachować się dziwnie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Kiki 2015-03-14 12:52
Pierwszy raz zagrałam w Train Tycoon na symbian w telefonie.. To to samo co TTD, lecz tylko o pociągach.. I było bardzo fajne.. I teraz znalazłam OpenTTD... Gdzie mogę pobrać polską wersję? Znam angielski, ale wolę spróbować po polsku.. :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież