Starcraft: Poradnik do Gry

Starcraft

Starcraft to bodajże najpopularniejsza gra na świecie. Jej twórcą jest firma Blizzard. Jest to gra strategiczna czasu rzeczywistego, czyli RTS (Real-time-strategy). Do wyboru w grze mamy 3 osobne rasy- Terran, Zerg i Protoss. Każda z nich jest unikalna, mająca swoje silne i słabe strony. Podstawowa wersja Starcrafta została wydana w 1998 roku, i od tego czasu inspiruje wszystkich twórców gier gatunku RTS. Można wręcz powiedzieć, że każda nowa gra tego typu czerpie ze Starcrafta pełnymi garściami, a jedyną przewagą nowych gier jest lepsza grafika. Kilka miesięcy po wydaniu podstawowej wersji gry, firma Blizzard zdecydowała się wypuścić oficjalny dodatek- Broodwar. Pojawiło się tam kilka nowych jednostek, a niektóre z dotychczasowych zostały zmodyfikowane. Są też nowe mapy. W Starcrafta możemy zagrać na 3 sposoby: mapy pojedyncze, kampanie oraz gra multiplayer. Na serwerach multiplayer codziennie miliony graczy stają w szranki z przeciwnikiem, marząc o ostatecznym zwycięstwie. Niniejszy poradnik pomoże Ci ulepszyć swoje umiejętności gry. Opracowany został na podstawie wersji anglojęzycznej, dlatego też wszystkie jednostki, budynki i inne będą podawane właśnie w tym języku. Istnieją oczywiście spolszczenia, ale nie zrobiły one większej furory wśród graczy. Jeśli ktoś gra w Starcrafta regularnie i od dawna, to nic nowego tutaj nie odkryje. Poradnik przeznaczony jest raczej dla początkujących i średnio-zaawansowanych graczy. Wymagania sprzętowe Starcrafta Broodwar są tak niskie, że w dzisiejszych czasach dosłownie każdy działający komputer będzie potrafił obsłużyć grę. Niniejszy Poradnik składa się łącznie z 22 podstron, z których dowiemy się wszystkiego na temat tej genialnej gry. Dodatkowo każdy ewentualny problem można opisać w komentarzach u dołu strony. Ówczesny konkurent Starcrafta w dominacji na rynku RTS to Command&Conquer: Tiberian Sun. Samo studio Blizzarda w kolejnych latach skoncentrowało się na rozwijaniu obsługi swojego battle.net'u oraz powiązanych z nim gier: Diablo II, World of Warcraft (na bazie Warcrafta 3), a później Diablo3 i Starcrafta2.

 

 


 

Wybierz rozdział poradnika:

 

Strona Główna Poradnika - czyli to, co teraz czytasz :)

 

Podstawy Gry - opis podstaw, czyli surowców, rodzajów ataku, opancerzeń, poruszania się i utrzymania wojsk, umiejętności magicznych i detektorów

 

Jednostki Wojskowe - Terran | Zerg | Protoss - Opis wszystkich jednostek wojskowych w Starcrafcie, z podziałem na rasę. Każda jednostka jest dokładnie scharakteryzowana, z opisem słabych i mocnych stron w walce.

 

Budynki - Terran | Zerg | Protoss - Opis wszystkich budynków (struktur) dla danej rasy w Starcrafcie, wraz z możliwościami i wykorzystaniem

 

Strategie Gry - Garść praktycznych informacji, które możemy (a nawet musimy) wykorzystać w grze jako swoje podstawowe taktyki.

 

Multiplayer - Opis opcji, połączenia się do serwera, sieci wewnętrznej, Battlenet, oraz innych aspektów gry wieloosobowej (multiplayer) w Starcrafta.

 

AI (Przeciwnik Komputerowy) - Opis działań, które zwyczajowo przeprowadza przeciwnik komputerowy. Obowiązkowy rozdział dla osób, które mają problemy z pokonaniem komputera.

 

Ciekawostki, kody i triki - spis wszystkich kodów do Starcraft i Broodwar, a także kilkudziesięciu przydatnych ciekawostek i trików oraz skrótów klawiszowych

 

Kampanie - Terran | Zerg | Protoss - Opis wszystkich 30 poziomów Kampanii w podstawowej wersji Starcrafta. każdy poziom jest opisany, wraz ze sposobem przejścia i odkrytą mini-mapką.

 

Kampanie Broodwar - Protoss | Terran | Zerg - Opis wszystkich poziomów kampanii z oficjalnego dodatku Broodwar. Składa się z 27 poziomów, pogrupowanych według 3 ras w Starcrafcie. Kampanie Broodwar są dużo dłuższe i bardziej wymagające, niż w podstawowej wersji gry.

 

 

 

 

Komentarze  

# tomo 2013-12-13 00:26
Witam serdecznie, chciałem napisać, że poradnik jest świetny. Pierwsza klasa, fakt faktem od zawsze znałem ta grę, ale dopiero od niedawna grywam w nią, jest świetna i straszną frajdę sprawia przełamywanie posterunków wroga. Ale do rzeczy, piszę tutaj, bo mam pewien problem. Gram Terranami i walczę przeciwko nim, tylko zanim ja się choć trochę rozwinę, to oni już zrzucają na mnie bombę atomową. Sam wiem jak jej użyć, ale nie potrafię się przed nią obronić i czy w ogóle da się przed nią obronić? Bo ona sieje zniszczenie w bazie mojej, wchodzą wrogie wojska i pozamiatane. A w poradniku nigdzie nie znalazłem takiej wzmianki (choć może przeoczyłem), czyli jak i czy jest możliwość obronienia się przed bombą zanim ona doleci do bazy? Pozdrowienia...

od Admin: Poczytaj opis Ghosta w dziale Jednostki Terran- umiejętność nr 3, a potem sam poćwicz atak atomowy na wrogu :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# anonim- Starcraft 2013-12-13 00:27
Mam małe pytanko - czy tą grę można jeszcze gdzieś kupić? np. Empik, czy też na chwilę obecną można ją tylko ściągnąć z internetu, a jeśli tak to czy byłoby to legalne czy nie? A jeśli tak to czy można to zrobić poza chomikuj.pl
Chciałbym zobaczyć sobie to cudo, nigdy w to nie grałem, moje miasto ominęła popularność tej gry.

od Admin: Można kupić np. przez internet. Gra zostanie prekursorem i wzorem na wiki wieków :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Marcin 2014-02-12 21:51
Teraz jest do kupienia w biedronce. Cena 9.99!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Bartek 2016-03-13 18:47
Ostatnio kupiłem w media Markt za 12 zł (02.2016 wraz z dodatkiem Blood war)
Szukam C & C red alert lub inny ale nigdzie nie mogę znaleźć. Potrzebuję odpalić na Windows 10 jak ktoś posiada wiedzę to piszcie SMS 694115313 będę wdzięczny. Pzdr

od Admin: Jedynka Red Alerta jest do pobrania za darmo w internecie, tam jest programik "RedAlertConfig .exe" który powinien dać radę na Win10, a jak nie to można grę odpalić przez DosBox.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Artur 2014-05-03 15:11
Naprawdę świetna gra, jak i ta wirtyna która w bardzo dużym stopniu mi pomogła! Mam nadzieję, że będziecie dalej ją rozwijać a nie zaprzestawać pracy bo robota znakomita. :-)

Pozdrawiam,
Artur
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Anszua 2014-12-22 16:32
Genialny poradnik!
Niczego w nim nie brakuje.
Dziękuję! :lol:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Zbieracz kartofli 2015-04-04 20:32
Skąd można pobrać jeszcze starcrafta? W sklepach i nawet na allegro nie ma.
Pamiętam te piękne czasy kiedy razem z kolegami się grało, ale niestety moja płytka z sc jest na tyle porysowana że już nie chce działać.
Czy są jakieś sposoby naprawienia płyty, bądź kupienia lub darmowego pobrania gry?

od Admin: Skoro masz zniszczony oryginał, to legalnie możesz pobrać sobie pirata z torrentów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ciecielinek 2015-04-14 18:47
istnieją co najmniej dwa nieoficjalne dodatki: te dwa które są mi znane to insurrection i stellar force może coś więcej o nich wiesz? A starcraft z dodatkiem bloodwar można kupić na battle.net wersja pudełkowa
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież