Settlers 2 - Ciekawostki

Przystan

- gdy wróg atakuje naszą strażnicę, spodziewając się, że ją zajmie, możemy ją zawczasu spalić (w momencie między śmiercią ostatniego obrońcy, a przekroczeniem progu strażnicy przez napastnika). Potrzebny jest duży refleks przy obserwowaniu walki żołnierzy przed strażnicą, ale warto stosować tą sztuczkę, by odsunąć wroga od reszty naszego państwa.

 

- leśniczy nic nie produkuje, więc po zbudowaniu chatki możemy odciąć do niej drogę, (jeśli nie jest przelotowa) wtedy leśniczy będzie miał więcej miejsca na sadzone drzewka.

 

- bywają zasoby, których można wyprodukować nieograniczoną ilość (pszenica, woda, deski itp.), jak i takie, których ilość jest ograniczona przez mapę (surowce, ryby, kamienie). Zazwyczaj mapy jednak są tak ułożone,  że nie brakuje na nich żadnych surowców (niekiedy tylko brakuje złóż złota)

 

-  gdy na ścieżce jest duży ruch, to po jakimś czasie zmienia ona kolor na ciemniejszy, bardziej wydeptany. Gdy tak się stanie - na ten odcinek automatycznie przyjdzie osioł do pomocy (jeśli mamy wolne osły w zamku/magazynie).

 

- aby nie zostać "na lodzie", czyli bez tartaku i desek, w grze aktywny jest 'Program Ratunkowy', który zostawi w zamku wymagane zasoby na zbudowanie pierwszego Tartaku. Po jego zbudowaniu program zostaje deaktywowany.

 

- gdy chcemy ułatwić sobie grę, możemy przy starcie gry (tylko dla pojedynczych map) wyłączyć eksplorację mapy, wtedy cała ziemia będzie od początku odkryta i widoczna. W trybie kampanii możemy zastosować kod - wpisujemy (w zależności od wersji gry) słowo THUNDER lub WINTER (w prawym-górnym rogu pojawi się czerwony wykrzyknik), a potem wciskamy Alt+F7 - wtedy mapa powinna się odkryć. Używając kombinacji od Alt+F1 do Alt+F6 - zmieniamy szybkość gry.

 

- od dłuższego czasu dostępny jest dodatek "Settlers2 - Dziesięciolecie", jest to ulepszona graficznie wersja gry, ale oprócz nowej grafiki nie różni się od pierwowzoru.  Bezproblemowo można ją uruchomić pod Windowsem XP, z nowszymi systemami mogą być problemy (zawsze jednak zostaje Dosbox).

 

- mieszkańcy, którzy pracują "w terenie" (np. leśniczy, drwal) w momencie wyjścia z chatki już wiedzą, w które miejsce mają iść pracować. Jest to irytujące, gdy mamy obok siebie 2 lub więcej chatek jednego rodzaju. Wtedy może zdarzyć się, że 2 drwali może zechcieć ściąć to samo drzewo. W takim wypadku zetnie je ten, który dojdzie do niego pierwszy, a drugi wróci do chatki z niczym (zamiast ściąć inne drzewo). Przy odrobinie pecha obaj drwale mogą jednocześnie dojść do danego drzewa, wtedy... żaden go nie zetnie! Jak to się mówi - gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. To samo dzieje się z leśniczymi, rzadziej z kamieniarzami i łowcami zwierzyny. Gdy dzieje się tak z rybakami, to oznacza, że ich chatki są za blisko siebie.

 

- wróg niekiedy może nas zaatakować, a mimo to my nie możemy zaatakować jego (nawet tej samej strażnicy, z której wysłał atak). Jest to bardzo stresujące, a pomóc może jedynie zbudowanie strażnicy jeszcze bliżej wroga.

 

- sztuczna inteligencja, (czyli przeciwnik komputerowy) jak to zwykle bywa w grach, nie jest zbyt rozgarnięty i robi głupoty. Praktycznie zawsze na największych mapach, gdy zdobędzie trochę terenu - jego rozwój zatrzymuje się zupełnie. Komputer buduje budynki w głupich miejscach, i atakuje zawsze, gdy tylko ma możliwość (nawet, gdy ma tylko najgorszych rycerzy). Najprzyjemniej więc grać z żywym przeciwnikiem w opcji multiplayer. Najwygodniejsze jest to w wersji Settlers 2 - Dziesięciolecie.

 

- pozostałości na mapie (szkielety, patyki i inne śmieci leżące na mapie) możemy usunąć budując na nich ścieżkę lub flagę. Gdy budujemy farmy, warto w ten sposób oczyścić teren wokół nich.

 

- zapis stanu gry multiplayer można zapisywać po zainstalowaniu odpowiedniego patcha.

 

- przeciwnik komputerowy nigdy nie używa geologów, od razu wiedząc, gdzie budować odpowiednią kopalnię. To oznacza nic innego jak oszustwo.

 

- wszystkie budynki przetwórcze mają taki sam czas trwania przeróbki materiału, czyli na 1 młyn budujemy 1 piekarnię. Na 1 hutę żelaza budujemy 1 zbrojownię itd. Jedyny wyjątek od tej reguły to 2 drwali na 1 tartak i 1 leśniczego, oraz dużo więcej farm niż budynków przerabiających pszenicę (tutaj już ilość dobieramy indywidualnie)

 

- po rozpoczęciu gry najlepiej jest wcisnąć klawisze 's' i 'c' - wtedy nad domkami pojawią nam się ich nazwy oraz produktywność.

 

- wrogie państwo możemy atakować, gdy mamy z nim blisko granice, ale również liczą się granice wodne. Na obrazku poniżej mamy przykład, wróg może nas zaatakować, bo ma z nami granicę, mimo że żołnierze muszą przejść przez pół mapy by obejść wodę.

Atak
 

Poradnik do Settlers 2:

 1. Opis ogólny, instalacja i komentarze - wprowadzenie i instalacja gry oraz komentarze

  2. Menu i opcje gry - główne oraz poboczne opcje gry oraz skróty klawiszowe

  3. Ścieżki i budynki - spis budynków wraz z instrukcją działania, tworzenie ścieżek i flag

  4. Mieszkańcy - opis wszystkich rodzajów mieszkańców państwa, z podziałem na zawód i wykonywaną pracę

  5. Zasoby i produkty - spis i sposoby wykorzystania wszystkich rodzajów towarów w Settlers 2

  6. Wojsko i walka- tworzenie żołnierzy, walka z wrogiem i wykorzystanie katapult

 7. Flota morska - instrukcja tworzenia dużych statków i wysyłania ekspedycji na inne wyspy

  8. Taktyka i strategia - opis efektywnych sposobów działania taktycznego

  9. Ciekawostki- Lista kilku ciekawostek i trików na temat Settlersów

  10. Kampania Rzymska - Opis przejścia kampanii rzymskiej (10 poziomów). Każdy poziom jest osobno opisany wraz z mapą, wskazówkami i sposobem przejścia

11. Kampania Światowa - Opis przejścia kampanii światowej (world campaign)

 
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież