Desktop Tower Defense Pro

 

Desktop Tower Defense jest bardzo ciekawą grą defence, z ładną grafiką i świetną grywalnością. Jak w każdej grze tego typu musimy zniszczyć potwory, zanim dojdą w określone miejsce. Tutaj areną walki jest... biurko. Występuje kilka trybów gry (opisane niżej), z różnymi zadaniami do wykonania. Gra jest dosyć wymagająca, gdyż nie da się jej zatrzymać, a wieżyczki musimy budować w pośpiechu.

 

Wieżyczki i budowanie labiryntu

W Desktop Tower Defense wieżyczki nie tylko strzelają, ale wytyczają trasę potworom. Nie mamy sztywno wytyczonego toru, po którym będą one chodzić, lecz musimy zbudować go sami z wieżyczek. Inaczej potwory będą chodziły środkiem biurka, a przegraną wtedy mamy jak w banku. Budowanie odpowiednich wieżyczek i "toru przeszkód" (znane choćby z Gem Tower Defence) to najważniejsza umiejętność w tej grze. Tor budujemy tak, by był jak najbardziej zapętlony. Nie budujemy prostych torów, bo to ułatwia zadanie potworom. Dostępne jest 9 rodzajów wieżyczek, w zależności od poziomu niektóre mogą być ukryte. Każda wieżyczka posiada 3 parametry - siłę ataku(damage), zasięg(range) i szybkość strzelania(speed).

Desktop TD

 

Rodzaje wieżyczek:


Pellet Tower- tania wieżyczka, strzelająca pojedynczymi kulkami. Dobra do budowania labiryntu, a ulepszona do 6 poziomu obejmuje zasięgiem prawie cała mapę.

Squirt Tower- wieżyczka strzelająca bardzo szybko. Ulepszona do ostatniego poziomu znacznie zwiększa swoją siłę. Idealna na ostre zakręty.

Dart Tower- wieżyczka masowego rażenia. Strzela powoli dużymi pociskami, rażącymi również okoliczny teren. Świetna na potwory Group. Nie strzela w latające.

Swarm Tower- strzela tylko w latające potwory, przy pomocy 4 pocisków wysyłanych jednocześnie.

Frost Tower- zamraża potwory, które wolniej się poruszają. Zadaje także niewielką ilość bezpośrednich obrażeń.  Budujemy obok innych, ofensywnych wieżyczek. Nie działa na potwory Immune.

Bash Tower- rani wszystkie potwory w zasięgu, z szansą na ich ogłuszenie. Nie działa na latające potwory.

Ink Tower
- rani wszystkie potwory w prostopadłym zasięgu, przy pomocy atramentowych pocisków. Nie działa na latające potwory.

Snap Tower- ta wybuchowa wieżyczka nie strzela sama w potwory. Gdy klikniemy "fire", dochodzi do eksplozji, raniącej wszystkie potwory w zasięgu. Wieżyczki można użyć tylko raz.

Boost Tower- nie jest wieżyczką ofensywną, lecz dodaje mocy ofensywnej innym, okolicznym wieżyczkom. Wieżyczka w zasięgu Boost Tower posiada informację na czerwono o bonusie ataku.Każdą wieżyczkę możemy ulepszać od 1 do 6 poziomu. Każdy kolejny poziom wieżyczki to ulepszenie jej parametrów, głównie siły ataku, ale także szybkości strzelania i zasięgu. Ulepszanie trwa trochę czasu (im wyższy poziom, tym dłużej i drożej), dlatego musimy robić to w odpowiednim momencie. Wieżyczka, która akurat się ulepsza nie atakuje potworów. Wieżyczki możemy również sprzedawać, lecz jedynie za część pieniędzy, które wydaliśmy na jej wybudowanie.

 


 

Potwory i ich rodzaje:


W czasie gry u dołu ekranu wyświetla się pasek z potworami, które czekają na nas na najbliższych poziomach. Powinniśmy co chwilę zerkać na niego kątem oka, aby przewiedzieć sytuację i odpowiednio się przygotować. Jest kilka rodzajów potworów, każdy ma silne i słabe cechy, co czyni grę ciekawszą.

 

Desktop TD Potwory

 

Normal- zwykłe potwory bez specjalnych cech. Najłatwiej je zabić.

Group- stłoczone potwory, idące grupą. Podatne na Dart Tower.

Fast- potwory idące z dużą prędkością. Warto zamrozić.

Spawn- podwójne potwory. Po otrzymaniu kilku strzałów potwór się rozdziela na 2 mniejsze, w tym momencie mogą one przeskoczyć przez cienkie fragmenty labiryntu. Pieniądze za potwora dostajemy w momencie jego rozdzielenia.

Flying- latające potwory, lecące środkiem biurka, ignorując nasz labirynt. Warto przeciwko nim zbudować Swarm Tower na środku planszy.

Dark- opancerzone potwory, które możemy zniszczyć tylko ulepszonymi wieżyczkami.

Hopper- skaczące potwory. Odległość ich skoku wynosi 1 kratkę (tyle, ile zajmuje wieżyczka). Zatem musimy przeciw nim budować wieżyczki pod kątem prostym, przylegające do siebie całymi ściankami.

Decoy- podobne do Spawn. Duży potwór po otrzymaniu kilku ciosów rozdziela się na 4 małe (prawie nieruchome). W momencie rozdzielenia małe potworki mogą przeskoczyć na drugą stronę cienkich fragmentów labiryntu.

Arrow- potwory, które zwalniają na ostrych zakrętach, a przyspieszają na prostych, długich odcinkach.

Immune- potwory odporne na zamrożenie.

Morph- potwory-kameleony. Mogą zmienić się w dowolny rodzaj potwora.

Boss- jeden (lub kilka) dużych, bardzo silnych potworów. Są z jednego z powyższych rodzajów, a na dolnym pasku możemy wywnioskować ich rodzaj z koloru tła.

 

Tryby i opcje gry:

 

W grze mamy możliwość walki o różne cele.

W zakładce Scenarios mamy do wyboru 24 poziomy, początkowe to przedstawienie wszystkich potworów i wieżyczek, a ostatnie to już bardzo trudne plansze. Nowym graczom polecam zacząć od tej zakładki i przejść wszystkie poziomy, aby nauczyć się właściwości wieżyczek i potworów.

Sandbox- tutaj możemy stworzyć taką mapę, jaka nam się podoba. Opis tej zakładki i opcji gry na obrazku poniżej.

Sprint Modes- tryb sprintu. Polega na tym, że musimy jak najszybciej przejść wszystkie poziomy. Jednocześnie na mapie może znajdować się tylko jedna fala potworów, a gdy pokonamy ostatniego jej przedstawiciela, wtedy od razu wychodzi kolejna fala. Najlepiej zrobić silne wieżyczki na początku toru.  Ceny i czas ulepszania wieżyczek są inne, niż w 2 poprzednich trybach gry.

Multiplayer-tutaj możemy zagrać przeciwko żywym ludziom. Wybieramy serwer, pod nazwą są zasady gry. Wchodząc, czekamy aż wypełnią się wszystkie miejsca i zaczynamy rozgrywkę. Wygrywa ten gracz, który zdobędzie najwięcej punktów. Po prawej stronie mamy informację o punktach rywali.

 

Na ekranie gry znajdziemy róże opcje i informacje. W lewym górnym rogu znajduje się menu i pomoc, obok liczba punktów. Na dole znajduje się pasek z potworami, które wyjdą w kolejnych poziomach. Po lewej od paska mamy numer aktualnego poziomu oraz ilość wszystkich poziomów. Z prawej strony u góry są kolejno- liczba pieniędzy, liczba żyć i czas, który pozostał do wyjścia kolejnej fali potworów. Po prawej lista wieżyczek do zbudowania, a gdy klikniemy w wieżyczkę mamy w niej informacje, kolejno od góry: cena, siła ataku, zasięg i szybkość strzelania. Z prawej strony wartości, które zmienią się przy ulepszeniu wieżyczki o kolejny poziom.

 

 

W Sandbox'ie możemy dostosować mapę na kilka różnych sposobów. Każda opcja pociąga za sobą mnożnik punktowy, uwidoczniony w prawym dolnym rogu. Im opcja trudniejsza, tym mnożnik wyższy.

W lewym górnym rogu, w zakładce Difficulty wybieramy siłę życia potworów, ilość pieniędzy na starcie (dostępne po zalogowaniu) oraz tzw. Arcade Mode, czyli szybkie ulepszanie wieżyczek oraz ich sprzedawanie po cenie kupna.

W zakładce Towers wybieramy rodzaje wieżyczek (im więcej, tym mnożnik punktowy mniejszy) . Pod przerywaną kreską wybieramy możliwości, kiedy możemy budować, ulepszać i sprzedawać wieżyczki (tylko na początku gry albo przez cały czas), na dole znajdziemy maksymalną ilość wieżyczek na mapie.

Zakładka Modes to opcje mapy- jej rozmiar i ilość wejść/wyjść którymi chodzą potwory.

W zakładce Waves wybieramy rodzaj ataków, dokonywanych przez potwory.

 

Desktop Tower Defence

 

Zagraj także w inne gry typu "obrona wieży":

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież